תפריט

גישור גירושין

גישור מוגדר בסעיף 79ג(א) לחוק בתי המשפט: "הליך שבו נועד מגשר עם בעלי הדין, כדי להביאם לידי הסכמה ליישוב הסכסוך, מבלי שיש בידו סמכות להכריע בו". בגישור עוברים הצדדים תהליך שבו הם נעזרים מרצונם בגורם שלישי וניטראלי אשר מסייע להם להגיע לפתרון יצירתי ומוסכם.

מה מטרת הגישור?

גישור במשפחה נועד לסייע לבני זוג לסיים את גירושיהם בהסכמה, מחוץ לכותלי בית המשפט, דרך של הבנה וראיית הצרכים הכללית של בני הזוג וילדיהם.

מה יתרונותיו של הליך גישור בין בני זוג?

 • חסכון בזמן ובכסף – תהליך הגישור קצר הרבה יותר מההליך המשפטי שיכול להמשך חודשים רבים ואף שנים. בראייה לטווח רחוק, תהליך הגישור יכול לחסוך כסף ואנרגיה רבים המושקעים בהליך המשפטי.
 • יחסים טובים לטווח ארוך -זוג המסיים את יחסיו בדרך של גישור והסכמה חוסך הוצאות משפטיות גבוהות ומרוויח יחסים טובים עם בן זוגו וילדיו.
 • שליטה על התוצאה – בגישור אין הפתעות ואין הסכם כפוי ולכן הסיכוי להגיע לתוצאה טובה יותר מעימותים משפטיים היא ודאית.

מהן הדרכים הטובות ביותר לזירוז תהליך גישור לגירושין?

 • מומלץ להגיע לישיבת גישור בין בני זוג עם כל דפי ההוצאות של אחזקת הבית, שכ"ד/משכנתא, הוצאות עבור חינוך ילדים, חינוך, טיפולים מיוחדים וכד' .
 • פירוט הכנסות, תלושי שכר ופירוט תוכניות חסכון (אם יש).
 • פירוט תכולת הדירה, נתונים על רכבים.
 • מומלץ להגיע להחלטה בעניין משמורת הילדים והסדרי הראייה.
 • יש להכין רשימה של הסכמות שהגעתם אליהם ורשימה של נושאים השנויים במחלוקת.
 • הכנת רשימת אינטרסים, כלומר ניסוח הנושאים החשובים לך ביותר.

מה יקרה אם המגשר יעדיף את הצד השני בסכסוך?

כעיקרון על המגשר חלה חובה לניטראליות והוגנות, אין לו יכולת לכפות פתרון על הצדדים ולכן אין חשש מפני העדפת צד. המגשר גם לא פוסק שום דבר וכל הסכם שיעלה מפגישות הגישור חייב להיות מקובל על שני הצדדים. בנוסף, בכל שלב ניתן להחליף מגשר או לצאת מהליך הגישור לאלתר.

האם הליך הגישור יכול לשמש נגדי בבית המשפט?

לא, החוק והתקנות קובעים כי בעלי הדין מתחייבים, בין היתר, שלא למסור לבית המשפט דברים שנאמרו בהליך הגישור ולא להציג מסמכים בכל עניין שעלה, במישרין או בעקיפין, בהליך הגישור.
המגשר מחוייב בחיסיון ולכן לא ניתן לזמן אותו לעדות או לדווח על הנעשה בגישור אם הוא לא הסתיים בהסכמה.

אם ארצה להפסיק את הגישור?

ניתן לסיים הליך גישור בין בני זוג בכל זמן מבלי שהדבר יזקף לחובת המחליט.

מה לעשות כדי שהצד השני לא ינצל לרעה אינפורמציה שקיבל בהליך הגישור?

בהליך הגישור ניתן להיפגש עם המגשר בנפרד, והשיחות נשארות חסויות.

איך מתנהל הליך גישור?

שלב שיחת הפתיחה,שלב בירור הצרכים והאינטרסים, שלב העלאת אופציות לפתרון הסכסוך, אישור ההסכם בבי"מ למשפחה.
השלבים בהליך גישור

 • שלב שיחת הפתיחה: מתקיימת שיחת היכרות בה המגשר מסביר את הליך הגישור, עורך היכרות עם הצדדים, מציג את עצמו ומסביר את הליך הגישור. המגשר יסביר לצדדים כי כל הליך הגישור הינו וולונטרי, ניתן להפסיקו בכל עת, הליך הגישור חסוי וסודי, אין פרוטוקול, ולא ניתן לזמן את המגשר לעדות בבית משפט. בשלב זה יקבעו כללי התנהגות שהמוטו הוא הקשבה וכבוד הדדי וכן יודיע המגשר על קביעת שכר טרחתו. (לפי שעות או לפי ישיבות). במעמד זה ייחתם הסכם גישור בין המגשר לצדדים.
 • שלב בירור הצרכים והאינטרסים: בשלב זה ייערכו פגישות במליאה של כל המשתתפים בהן יוצג הסכסוך על ידי הצדדים, ויוגדר על ידי המגשר. הפגישות יתבצעו גם בנפרד בשיחות אישיות כדי לבדוק אלטרנטיבות לפתרון ולבחון אינטרסים סמויים שעליהם לא דיברו הצדדים במליאה.
 • שלב העלאת אופציות לפתרון הסכסוך: המגשר יעלה אפשרויות לפתרון כפי שעלו מן הפגישות וינסה ביחד עם הצדדים לשכלל זאת להסכם גישור.
 • אישור ההסכם בבית משפט למשפחה

מה תפקיד המגשר בתהליך כתיבת ההסכם?

על המגשר להקפיד על ניסוח כוונת הצדדים ולוודא כי הם מבינים אותו, עליו לדאוג להסכם מאוזן, להבהיר לצדדים את כוחו המחייב ולאפשר לצדדים לקרוא את תוכנו ואף לאפשר להם התייעצות עם קרוב משפחה, עורך דין מטעמם וכד'.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

שאלות ותשובות בענייני משפחה בעידן הקורונה

עילות לביטול צוואה

מי הם היורשים? חוק הירושה קובע כי "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו". היורשים של אדם הינם יורשים על פי דין כלומר לפי סדר עדיפות בין

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

הפחתת דמי מזונות

האם ניתן להגיש תביעה להפחתת דמי מזונות? התשובה היא כן. בית המשפט העליון קבע כי "פסיקת מזונות היא מתחומי המשפט שאין בהם סופיות, ובשינוי נסיבות

קרא עוד »
גישור משפטי וטיפולי בהליך הגירושין

איך להתגרש בהסכמה?

השאלה החוזרת ונשנית אצל בני זוג אשר הגיעו להחלטה להתגרש היא: איך להתגרש בהסכמה. זוג אשר הגיע להסכמה ולהבנה שעליו להתגרש ורוצה לפעול בלי עורכי

קרא עוד »
האם אפשר להפחית דמי מזונות?

האם אפשר להפחית דמי מזונות?

מאז שנכנסה הלכת בית המשפט העליון בע"מ  919/15, מוצפים בתי המשפט בתביעות של בחינה מחדש של דמי המזונות שנפסקו. כיום ניתן לשנות פסקי דין לתשלום

קרא עוד »
איזה תנאים אפשר לכתוב בצוואה?

איזה תנאים אפשר לכתוב בצוואה?

חוק הירושה מאפשר למצווה לכתוב תנאים בצוואתו כראות עיניו. התנאים חייבים להתקיים לאחר מותו ורק אם בית המשפט יפסוק אחרת הם יבוטלו. יורש על תנאי

קרא עוד »