תפריט

כיצד למנוע "הברחת רכוש" בגירושין

השאלה המעסיקה אנשים הנמצאים במשבר בחיי הנישואין שלהם היא, כיצד יחולק רכושם בעת הפרידה, וכיצד ניתן יהיה להגן על רכוש אשר נצבר במהלך החיים המשותפים, אולם הוא רשום אך ורק על שם צד אחד. 

כידוע, על פי החוק, כל הרכוש הנצבר במהלך תקופת הנישואין, ובמקרים מסוימים גם במהלך תקופת החיים המשותפת, יחולק בין הצדדים באופן שווה, בעת פקיעת הקשר עקב פרידה או מוות.  לכן, גם רישום נכס בטאבו על שם אחד מבני הזוג בלבד לא יפגע בזכות בן הזוג השני, לקבל בעת הגירושין, מחצית שוויו של נכס זה. כלל זה חל גם על רכבים חשבונות חיסכון, פנסיה וכד'.

החוק מוציא את כלל השיתוף במקרה של רכוש אשר התקבל במתנה או בירושה, מאחר והוא אינו שייך למסת הנכסים המשותפת של הצדדים אשר נצברה יחדיו. 

במקרה שהצד השני יטען כי הרכוש שהתקבל במתנה או בירושה הוא משותף עליו יהיה להוכיח לבית המשפט כי לבן הזוג השני הייתה  כוונת שיתוף ועל כן הרכוש משותף.

במידה ונמצאים במשבר ועולה החשש שאחד מבני הזוג עלול למכור נכסים או לרשום אותם על שם מישהו אחר, יש צורך מידי למנוע זאת ממנו בדרכים חוקיות  ולהגיש בדחיפות בקשות מתאימות למניעת הברחת רכוש.

בית המשפט רשאי להוציא צווים כגון: צו מניעה כללי לעשיית דיס פוזיציה ברכוש, חיוב בהפקדת ערובה, מתן צו לרישום הערת אזהרה בטאבו למניעת עסקה, להורות על רישום הערה מתאימה במשרד הרישוי אשר תמנע מהצד השני למכור את המכונית הרשומה רק על שמו.

יש לזכור שאי קיום צו בית משפט מהווה עבירה של ביזיון בית משפט לכן, מוטב לצדדים לקיים את הצו ולנהוג בתום לב והגינות.

אז מה עושים במקרה ועולה חשש להברחת רכוש?

יש להגיש בדחיפות למזכירות בית המשפט לענייני משפחה בקשה ליישוב סכסוך ולקבוע מועד לישיבה ראשונה. ביחד עם בקשה זו יש להגיש בקשה לסעד דחוף ומידי להטלת עיקול או צו מניעה או כל בקשה אשר אמורה למנוע מכירה של רכוש משותף. לבקשות יש לצרף תצהירים . בפרקטיקה הנוהגת בית המשפט ייענה לבקשה ויזמן את הצדדים לדיון בבקשה.

במידה ולאחר הישיבה שתיערך ביחידת הסיוע הצדדים לא יגיעו להסכמות לגבי חלוקת הרכוש ביניהם, רשאי הצד שפתח את הבקשה ליישוב  סכסוך להגיש תביעה רכושית הכוללת בקשה למתן צו מניעה קבוע, עד לבירור התביעה.

הכותבת מתמחה יותר מ- 10 שנים  בדיני משפחה ובעלת תואר שני במשפטים אונ' בר-אילן.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הסכם גירושין וחלוקת רכוש

ככל ובני זוג החליטו להתגרש, יש לחלק את הרכוש שנצבר ביניהם, חלוקת הרכוש יכולה להיעשות בשני דרכים, או באמצעות הגשת תביעה לחלוקת רכוש או באמצעות

קרא עוד »
שאלות ותשובות בענייני משפחה בעידן הקורונה

עילות לביטול צוואה

מי הם היורשים? חוק הירושה קובע כי "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו". היורשים של אדם הינם יורשים על פי דין כלומר לפי סדר עדיפות בין

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

איך קובעים את סדר ההורשה?

סעיף 10(2) בחוק הירושה קובע את סדר היורשים על פי דין. בעיקרון היורשים הם בני משפחה מדרגה ראשונה וכמובן בני זוג. סדר ההורשה הולך לפי

קרא עוד »
שאלות ותשובות בענייני משפחה בעידן הקורונה

הסכם פרידה ידועים בציבור

להבדיל מזוג נשוי, אשר צריך להסדיר את ענייני הגירושין באמצעות בית הדין הרבני, בני זוג ידועים בציבור יכולים להיפרד באמצעות עריכת הסכם פרידה  ידועים בציבור.

קרא עוד »
איזה תנאים אפשר לכתוב בצוואה?

איזה תנאים אפשר לכתוב בצוואה?

חוק הירושה מאפשר למצווה לכתוב תנאים בצוואתו כראות עיניו. התנאים חייבים להתקיים לאחר מותו ורק אם בית המשפט יפסוק אחרת הם יבוטלו. יורש על תנאי

קרא עוד »
דילוג לתוכן