תפריט

כיצד למנוע "הברחת רכוש" בגירושין

השאלה המעסיקה אנשים הנמצאים במשבר בחיי הנישואין שלהם היא, כיצד יחולק רכושם בעת הפרידה, וכיצד ניתן יהיה להגן על רכוש אשר נצבר במהלך החיים המשותפים, אולם הוא רשום אך ורק על שם צד אחד. 

כידוע, על פי החוק, כל הרכוש הנצבר במהלך תקופת הנישואין, ובמקרים מסוימים גם במהלך תקופת החיים המשותפת, יחולק בין הצדדים באופן שווה, בעת פקיעת הקשר עקב פרידה או מוות.  לכן, גם רישום נכס בטאבו על שם אחד מבני הזוג בלבד לא יפגע בזכות בן הזוג השני, לקבל בעת הגירושין, מחצית שוויו של נכס זה. כלל זה חל גם על רכבים חשבונות חיסכון, פנסיה וכד'.

החוק מוציא את כלל השיתוף במקרה של רכוש אשר התקבל במתנה או בירושה, מאחר והוא אינו שייך למסת הנכסים המשותפת של הצדדים אשר נצברה יחדיו. 

במקרה שהצד השני יטען כי הרכוש שהתקבל במתנה או בירושה הוא משותף עליו יהיה להוכיח לבית המשפט כי לבן הזוג השני הייתה  כוונת שיתוף ועל כן הרכוש משותף.

במידה ונמצאים במשבר ועולה החשש שאחד מבני הזוג עלול למכור נכסים או לרשום אותם על שם מישהו אחר, יש צורך מידי למנוע זאת ממנו בדרכים חוקיות  ולהגיש בדחיפות בקשות מתאימות למניעת הברחת רכוש.

בית המשפט רשאי להוציא צווים כגון: צו מניעה כללי לעשיית דיס פוזיציה ברכוש, חיוב בהפקדת ערובה, מתן צו לרישום הערת אזהרה בטאבו למניעת עסקה, להורות על רישום הערה מתאימה במשרד הרישוי אשר תמנע מהצד השני למכור את המכונית הרשומה רק על שמו.

יש לזכור שאי קיום צו בית משפט מהווה עבירה של ביזיון בית משפט לכן, מוטב לצדדים לקיים את הצו ולנהוג בתום לב והגינות.

אז מה עושים במקרה ועולה חשש להברחת רכוש?

יש להגיש בדחיפות למזכירות בית המשפט לענייני משפחה בקשה ליישוב סכסוך ולקבוע מועד לישיבה ראשונה. ביחד עם בקשה זו יש להגיש בקשה לסעד דחוף ומידי להטלת עיקול או צו מניעה או כל בקשה אשר אמורה למנוע מכירה של רכוש משותף. לבקשות יש לצרף תצהירים . בפרקטיקה הנוהגת בית המשפט ייענה לבקשה ויזמן את הצדדים לדיון בבקשה.

במידה ולאחר הישיבה שתיערך ביחידת הסיוע הצדדים לא יגיעו להסכמות לגבי חלוקת הרכוש ביניהם, רשאי הצד שפתח את הבקשה ליישוב  סכסוך להגיש תביעה רכושית הכוללת בקשה למתן צו מניעה קבוע, עד לבירור התביעה.

הכותבת מתמחה יותר מ- 10 שנים  בדיני משפחה ובעלת תואר שני במשפטים אונ' בר-אילן.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הסכם הורות משותפת

עורך דין משפחה כפר סבא

עורכת דין יונית גזל היא עורכת דין העוסקת בענייני משפחה בכפר סבא, בעלת משרד בוטיק העוסק בדיני משפחה, מעמד אישי, ירושות, צוואות, גירושין וגישור. עורכת

קרא עוד »
איך להתגרש מהר?

איך להתגרש מהר?

השאלה שחוזרת ונשאלת ,כאשר אחד מבני הזוג מקבל החלטה שהוא מעוניין להתגרש, היא: איך להתגרש מהר? אם תצליחו לסמן V על מרבית הכותרות במאמר זה,

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

ייפוי כוח מתמשך מקוון

ייפוי כוח מתמשך אונליין הינו מסמך משפטי, המוגש באופן מקוון לאפוטרופוס הכללי, על ידי עורך דין אשר קיבל הסמכה לערוך ייפוי כח מתמשך. במסגרת מסמך

קרא עוד »
ייפוי כוח מתמשך אור יהודה

ייפוי כוח מתמשך בכפר סבא

אם אתם מחפשים ייפוי כוח מתמשך בכפר סבא, הגעתם למקום הנכון. משרדנו מעניק שירותי עריכת ייפוי כוח מתמשך ויש לנו ניסיון רב בכך. ייפוי כוח

קרא עוד »