תפריט

אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) – חסרונות ויתרונות

מהי אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת)?

אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת, הינו הסדר בו שני הורים גרושים חולקים את זמני השהות עם הילדים באופן שווה. מחלקים את החודש במחזוריות של שבועיים. בשבוע הראשון ילונו הילדים אצל האב פעמיים בשבוע ובכל סוף שבוע שני ילונו אצל האב מיום שישי עד יום ראשון, עת יביאם למוסד החינוכי.

בשבוע השני ילונו הילדים אצל האב שלוש פעמים בשבוע ללא הסדר לינה בסוף שבוע. הילדים ישהו באופן שווה אצל כל אחד מההורים גם בחופשות מהמוסדות החינוכיים וגם במקרה של חופשת מחלה.

הסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) מחייב את ההורים לדאוג בשני הבתים לכל צורכי הילדים.יש לרהט חדרי ילדים בכל בית ולרכוש בכל בית כל מה שנחוץ: משחקים, בגדים, מחשב, ספרים וכד'. כך שבכל אחד מהבתים הילדים ירגישו שייכות.

להתייעצות בנושא של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) והאם היא מתאימה לכם התקשרו ישירות לעו"ד יונית גזל בטלפון  052-2936183 שהיא בעלת ניסיון רב בפתירת סכסוכי גירושין והסדרת זמני שהייה של הילדים.

מה היתרונות באחריות הורית משותפת (משמורת משותפת)?

מחקרים רבים שערכו אנשי מקצוע, פסיכולוגים, אנשי חינוך ומשפטנים סבורים כי הסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) הינו ההסדר הטוב ביותר עבור הילדים והוא מאפשר להם לשרוד רגשית, את המשבר המשפחתי של פרידת ההורים, בצורה נכונה ובטוחה יותר. הילדים מבינים כי הם לא מפסידים את אף אחד מההורים, כל אחד מההורים ממשיך להיות דמות משמעותית עבורם, האחריות ההורית הינה משותפת ואין העברת אחריות מהאב לאם. לילדים יהיו שני בתים בהם הם ירגישו שייכים. בהסברה נכונה לילדים אפשר להראות להם את הרווחים שיש בהסדר.

בימים שהאב יקח את הילדים מהמוסד החינוכי הוא יפגוש בגננת או במורה, יתעדכן במצב הילדים, יסיע לחוגים, יהיה שותף לאירועים חברתיים של הילדים, הסעות לחוגים, ביקור אצל רופא וכד'. אין ספק שאב מעורב בחיי ילדיו הוא אב טוב יותר אשר מקנה בילדים בטחון לחיים.

מה הם החסרונות באחריות הורית משותפת (משמורת משותפת)?

נטל כלכלי בעקבות עלויות כפולות

לא עוד בית אחד שרוכש את כל המוצרים עבור הילדים, בהסדר זה נדרשים 2 בתים ולכן אבזור כפול. בכל בית צריך שיהיה מחשב, חדר ילדים, משחקים, בגדים כך שהעלויות הופכות לכפולות.

הגבלה על אזור מגורי ההורים

בהסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) מומלץ כי ההורים יתגוררו בסמיכות, כך שלא תפגע פעילות הילדים אחר הצהרים בחוגים ואצל חברים. הורה שירצה לעבור והתגורר בעיר אחרת, יצטרך לקבל את הסכמת ההורה השני ואם לא תהיה הסכמה יצטרך לקבל אישור מבית המשפט.

נטל כספי על האבות לילדים עד גיל 6:

ההסדר הכספי של דמי המזונות עד גיל 6 עדיין לא שונה, כך שגם בהסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) האב מחוייב לשלם את מלוא דמי המזונות עבור הקטין למרות שהוא מתגורר אצלו במחצית מהזמן. כך יוצא שהאב משלם דמי מזונות פעמיים, פעם אחת כאשר משלם לאם ופעם שניה באופן ישיר עבור הוצאות הילדים כאשר הם לנים אצלנו.

קשיים טכניים בהתארגנות:

בכל יום צריך הילד לדעת איפה הוא ישן, ואיזה ציוד עליו להביא למוסד החינוכי ביום למחורת. החשיבה הינה ליומיים בכל פעם. כך קורה שהילדים סוחבים ציוד כל הזמן.

לסיכום:

אין ספק כי אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) הינה ההסדר הטוב ביותר לילדים, אולם כדי שאחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) מלאה תצליח יש לעבוד על תקשורת טובה בין שני ההורים, לבדוק את הפרמטרים הכלכליים, הזמינות של האב והיכולת לקחת ימי חופשה בהתאם לצרכי הילדים האם הוא יוכל להיעדר בכל פעם שהילדים חולים? האם יש לו עזרה של מטפלת או של הורה? אם לא כדאי שיחשוב פעמיים אם ההסדר מתאים לו.

כאשר מדובר בתינוקות עד גיל שנתיים, מומלץ להתחיל הסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) בהדרגתיות כך שימי הלינה יעלו ככל שהילדים יגדלו ויהיו יותר עצמאיים.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון על דירה

הסכם ממון על דירה הוא אחד ההסכמים היותר שכיחים בישראל של 2023. כאשר בני זוג עתידים להינשא אחד לשני ובבעלות אחד מבני הזוג או שניהם,

קרא עוד »
אישור הסכם גירושין בבית משפט לענייני משפחה

האם אפשר להפחית דמי מזונות?

מאז שנכנסה הלכת בית המשפט העליון בע"מ  919/15, מוצפים בתי המשפט בתביעות של בחינה מחדש של דמי המזונות שנפסקו. כיום ניתן לשנות פסקי דין לתשלום

קרא עוד »
הסכם ממון אונליין

הסכם ממון אונליין

האם אפשר לערוך הסכם ממון אונליין מבלי לצאת מהבית? כן, שירות הסכם ממון אונליין מאפשר לכם לקבל הסכם ממון, אשר ערוך על ידי יונית גזל

קרא עוד »
הסכם הורות משותפת

עורך דין משפחה כפר סבא

עורכת דין יונית גזל היא עורכת דין העוסקת בענייני משפחה בכפר סבא, בעלת משרד בוטיק העוסק בדיני משפחה, מעמד אישי, ירושות, צוואות, גירושין וגישור. עורכת

קרא עוד »