תפריט

אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) – חסרונות ויתרונות

מהי אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת)?

אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת, הינו הסדר בו שני הורים גרושים חולקים את זמני השהות עם הילדים באופן שווה. מחלקים את החודש במחזוריות של שבועיים. בשבוע הראשון ילונו הילדים אצל האב פעמיים בשבוע ובכל סוף שבוע שני ילונו אצל האב מיום שישי עד יום ראשון, עת יביאם למוסד החינוכי.

בשבוע השני ילונו הילדים אצל האב שלוש פעמים בשבוע ללא הסדר לינה בסוף שבוע. הילדים ישהו באופן שווה אצל כל אחד מההורים גם בחופשות מהמוסדות החינוכיים וגם במקרה של חופשת מחלה.

הסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) מחייב את ההורים לדאוג בשני הבתים לכל צורכי הילדים.יש לרהט חדרי ילדים בכל בית ולרכוש בכל בית כל מה שנחוץ: משחקים, בגדים, מחשב, ספרים וכד'. כך שבכל אחד מהבתים הילדים ירגישו שייכות.

להתייעצות בנושא של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) והאם היא מתאימה לכם התקשרו ישירות לעו"ד יונית גזל בטלפון  052-2936183 שהיא בעלת ניסיון רב בפתירת סכסוכי גירושין והסדרת זמני שהייה של הילדים.

מה היתרונות באחריות הורית משותפת (משמורת משותפת)?

מחקרים רבים שערכו אנשי מקצוע, פסיכולוגים, אנשי חינוך ומשפטנים סבורים כי הסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) הינו ההסדר הטוב ביותר עבור הילדים והוא מאפשר להם לשרוד רגשית, את המשבר המשפחתי של פרידת ההורים, בצורה נכונה ובטוחה יותר. הילדים מבינים כי הם לא מפסידים את אף אחד מההורים, כל אחד מההורים ממשיך להיות דמות משמעותית עבורם, האחריות ההורית הינה משותפת ואין העברת אחריות מהאב לאם. לילדים יהיו שני בתים בהם הם ירגישו שייכים. בהסברה נכונה לילדים אפשר להראות להם את הרווחים שיש בהסדר.

בימים שהאב יקח את הילדים מהמוסד החינוכי הוא יפגוש בגננת או במורה, יתעדכן במצב הילדים, יסיע לחוגים, יהיה שותף לאירועים חברתיים של הילדים, הסעות לחוגים, ביקור אצל רופא וכד'. אין ספק שאב מעורב בחיי ילדיו הוא אב טוב יותר אשר מקנה בילדים בטחון לחיים.

מה הם החסרונות באחריות הורית משותפת (משמורת משותפת)?

נטל כלכלי בעקבות עלויות כפולות

לא עוד בית אחד שרוכש את כל המוצרים עבור הילדים, בהסדר זה נדרשים 2 בתים ולכן אבזור כפול. בכל בית צריך שיהיה מחשב, חדר ילדים, משחקים, בגדים כך שהעלויות הופכות לכפולות.

הגבלה על אזור מגורי ההורים

בהסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) מומלץ כי ההורים יתגוררו בסמיכות, כך שלא תפגע פעילות הילדים אחר הצהרים בחוגים ואצל חברים. הורה שירצה לעבור והתגורר בעיר אחרת, יצטרך לקבל את הסכמת ההורה השני ואם לא תהיה הסכמה יצטרך לקבל אישור מבית המשפט.

נטל כספי על האבות לילדים עד גיל 6:

ההסדר הכספי של דמי המזונות עד גיל 6 עדיין לא שונה, כך שגם בהסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) האב מחוייב לשלם את מלוא דמי המזונות עבור הקטין למרות שהוא מתגורר אצלו במחצית מהזמן. כך יוצא שהאב משלם דמי מזונות פעמיים, פעם אחת כאשר משלם לאם ופעם שניה באופן ישיר עבור הוצאות הילדים כאשר הם לנים אצלנו.

קשיים טכניים בהתארגנות:

בכל יום צריך הילד לדעת איפה הוא ישן, ואיזה ציוד עליו להביא למוסד החינוכי ביום למחורת. החשיבה הינה ליומיים בכל פעם. כך קורה שהילדים סוחבים ציוד כל הזמן.

לסיכום:

אין ספק כי אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) הינה ההסדר הטוב ביותר לילדים, אולם כדי שאחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) מלאה תצליח יש לעבוד על תקשורת טובה בין שני ההורים, לבדוק את הפרמטרים הכלכליים, הזמינות של האב והיכולת לקחת ימי חופשה בהתאם לצרכי הילדים האם הוא יוכל להיעדר בכל פעם שהילדים חולים? האם יש לו עזרה של מטפלת או של הורה? אם לא כדאי שיחשוב פעמיים אם ההסדר מתאים לו.

כאשר מדובר בתינוקות עד גיל שנתיים, מומלץ להתחיל הסדר של אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) בהדרגתיות כך שימי הלינה יעלו ככל שהילדים יגדלו ויהיו יותר עצמאיים.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הפחתת דמי מזונות

ייפוי כוח מתמשך מקוון

ייפוי כוח מתמשך אונליין הינו מסמך משפטי, המוגש באופן מקוון לאפוטרופוס הכללי, על ידי עורך דין אשר קיבל הסמכה לערוך ייפוי כח מתמשך. במסגרת מסמך

קרא עוד »

הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון הוא הסכם משפטי שבמסגרתו בני זוג נשואים או כאלו שעתידים להינשא, מסדירים ביניהם את אופן ניהול וחלוקת הרכוש המצויה בבעלותם ויכולים לקבוע במסגרת

קרא עוד »
תלונת שווא אלימות במשפחה

תלונת שווא אלימות במשפחה

החוק למניעת אלימות במשפחה, נחקק לטובת נשים ולמניעת אלימות כנגדן, אולם לדאבוננו קיימים מקרים בהם נשים מנצלות את רגישות המערכת כלפיהן וכחלק מאסטרטגיה של ניהול

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

איך קובעים את סדר ההורשה?

סעיף 10(2) בחוק הירושה קובע את סדר היורשים על פי דין. בעיקרון היורשים הם בני משפחה מדרגה ראשונה וכמובן בני זוג. סדר ההורשה הולך לפי

קרא עוד »
דילוג לתוכן