תפריט

איך מתחילים הליך גירושין?

כעו"ד לענייני משפחה, אני נתקלת שוב ושוב בדילמה של לקוחות המגיעים לייעוץ לקראת תחילת הליך גירושין, האם לפתוח בהליך גירושין כוחני ולהפתיע את בן הזוג בהגשת תביעת גירושין המתחילה בהליך ישוב סכסוך בבית משפט או בבית הדין הרבני או לנסות ולשכנע את הצד השני, להגיע לשולחן הגישור לפני הגשת הבקשה לישוב סכסוך מתוך כוונה לסיים את הסכסוך בדרכי שלום.


תמונת אילוסטרציה

כמגשרת משפטית ומהניסיון הרב שצברתי, אני סבורה שההחלטה צריכה להינתן רק לאחר בחינת כל מקרה ומקרה לגופו, באמצעות פגישת התייעצות אצל עורך דין גירושין, המומחה בתחום. עורך דין גירושין, ינסה להבין את מאזן הכוחות בין הצדדים מההיבט הכלכלי ומההיבט הנפשי, יבדוק חשיפה למצב של אלימות במשפחה, האם יש ילדים העלולים להיפגע וכד', ואז יוכל לתת את המלצותיו.

בשיקולים של איך מתחילים הליך גירושין, ידע משפטי מקצועי, אשר בוחן כל מקרה ומקרה על סמך המטרות הספציפיות המוגדרות בתיק ועל סמך הפסיקה של כל ערכאה. רק לאחר בחינה משפטית זו, מתקבלת החלטה באיזה ערכאה יש להגיש את הבקשה לישוב סכסוך. מיד לאחר הגשת הבקשה ניתן להזמין את הצד השני לפגישת גישור עם או בלי עורך דין מטעמו וכך לנסות ולקדם את הליך הגירושין, כאשר מצד אחד זכויות הלקוח נשמרות ומצד שני מראים כוונה של סיום הליך גירושין בדרכי שלום.

מה צריך לבדוק  לפני תחילת הליך גירושין?

הבדיקה המשפטית שיש לעשות, לפני תחילת הליך גירושין, נובעת מהעובדה שקיימות שתי ערכאות הדנות בתביעות גירושין, בית משפט לענייני משפחה, ובית הדין רבני, אשר תפיסותיהם המשפטיות שונות. התפיסה הרווחת (ולא תמיד נכונה) שהערכאה הנוחה לבעל היא בית הדין הרבני, ולאישה בית המשפט לענייני משפחה.

בטרם פתיחת הליך גירושין, מומלץ מאוד לאסוף מידע אודות המצב הפיננסי של כל אחד מהצדדים בבנקים, לתייק כל מסמך הקשור בחשבונות השקעה, ביטוחי חיים, קרנות השתלמות וכד', לנסות לאתר תלושי משכורת או דוחות שנתיים אם מדובר בבן זוג עצמאי.

איך להיערך לקראת תשלום דמי מזונות?

במידה ויש ילדים מתחת לגיל 18 הזכאים לדמי מזונות, מומלץ מאוד להיערך לפני תחילת הליך הגירושין באיסוף קבלות ומידע על היקף הוצאות הילדים עבור מזון, דמי כיס, בגדים, הנעלה, תרבות, בידור, חופשות וכל הוצאה אחרת הקשורה לרמת חיים. במידה ומדובר בצרכים מיוחדים של ילדים כמו פסיכולוג, טיפולים התפתחותיים יש להציג קבלות על היקף ההוצאות. כעיקרון תביעת מזונות הינה תביעה כספית הדורשת הוכחות לכל רכיב הוצאה. אם מדובר במשפחה שחיה ברמת חיים גבוהה מהממוצע צריך יהיה להוכיח זאת על מנת לזכות בדמי מזונות גבוהים יותר.

מומלץ גם להיערך כספית לפני פתיחת הליך גירושין , כאשר כל מקרה נשקל לגופו. בדרך כלל ההמלצה להעביר משכורת לחשבון בנק אחר, להכין כספים לצורך מימון הליך הגירושין, במקרים בהם קיים חשבון משותף צריך לבחון את האפשרות להגבלת פעולות על ידי צד אחד בלבד. במידה ומדובר בבן זוג עצמאי נדרשות הנחיות נוספות.

לסיכום: איך מתחילים הליך גירושין? בטרם תחילת הליך משפטי מומלץ להיוועץ בעורך דין גירושין בעל ניסיון והבנה בחידושי הפסיקה.

מידע נוסף לקריאה:

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

איך להתגרש מהר?

איך להתגרש מהר?

השאלה שחוזרת ונשאלת ,כאשר אחד מבני הזוג מקבל החלטה שהוא מעוניין להתגרש, היא: איך להתגרש מהר? אם תצליחו לסמן V על מרבית הכותרות במאמר זה,

קרא עוד »
האם אפשר להפחית דמי מזונות?

האם אפשר להפחית דמי מזונות?

מאז שנכנסה הלכת בית המשפט העליון בע"מ  919/15, מוצפים בתי המשפט בתביעות של בחינה מחדש של דמי המזונות שנפסקו. כיום ניתן לשנות פסקי דין לתשלום

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

הפחתת דמי מזונות

האם ניתן להגיש תביעה להפחתת דמי מזונות? התשובה היא כן. בית המשפט העליון קבע כי "פסיקת מזונות היא מתחומי המשפט שאין בהם סופיות, ובשינוי נסיבות

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

סוגי צוואות

הצוואה הינה מסמך משפטי המכיל הוראות מה ייעשה בכל הרכוש אותו צברתם במהלך כל חייכם. לידיעתכם, כל סכסוכי הירושה המגיעים לבית המשפט , נובעים מצוואות

קרא עוד »