תפריט

ייפוי כוח מתמשך – שאלות ותשובות

במאמר הבא נענה עבורכם על השאלות העיקריות שעולות בהקשר של ייפוי כוח מתמשך וננסה לעשות לכם סדר לגבי היתרונות והחסרונות של ההליך.

 

מהו ייפוי כוח מתמשך

ייפוי כוח מתמשך הוא הליך משפטי שנערך באמצעות עורך דין שעבר הכשרה ספציפית ובאמצעותו יכול אדם לקבוע ולמנות מבעוד מועד אנשים שיוכלו לקבל החלטות משמעותיות עליו ועל חייו, בנושאים הרכושיים, הרפואיים והאישיים אם חס וחלילה הוא יאבד את כושרו לעשות זאת בעצמו. בנוסף לכך בייפוי כוח מתמשך יפורטו הנחיות מדוייקות של הממנה כיצד לפעול בכל נושא ונושא ומה ההרשאות שמיופה הכוח יקבל כדי לפעול בחשבונות הבנק של הממנה.

 

האם ייפוי הכוח נערך באמצעות בית המשפט

לא. ייפוי הכוח נערך במסגרת מס׳ פגישות במשרדו של עוה״ד, ומוגש על ידי עורך הדין באופן מקוון לאפוטרופוס הכללי.

 

האם מדובר בהליך פשוט יותר מפניה לבית המשפט

כן. החלופה המשפטית לייפוי כוח מתמשך זו בקשה למינוי אפוטרופוס באמצעות בית המשפט וייפוי כוח מתמשך מבטיח את עתידך בהתאם לרצונך.

ייפוי כוח מתמשך שאלות ותשובות

תמונת אילוסטרציה

 

האם מדובר בהליך זול יותר מפניה לבית המשפט

כן. אומנם אנו חיים בשוק חופשי וזכותו של כל עורך דין לתמחר את השירות שהוא נותן כראות עיניו אך ניתן לומר שככלל, ייפוי כוח מתמשך הינו הליך זול יותר מניהול הליך משפטי במסגרת בקשה למינוי אפוטרופוס על פי דין.

מהו היתרון המרכזי של ייפוי כוח מתמשך על פני בקשה למינוי אפוטרופוס

היתרון המרכזי של ייפוי הכוח המתמשך נעוץ בעובדה שלהבדיל מבקשה למינוי אפוטרופוס על פי דין, כאשר אדם פונה לעורך דין בבקשה לערוך ייפוי כוח מתמשך הוא עדיין צלול, בריא וכשיר בדעתו והוא זה שמקבל את ההחלטות מה יקרה עימו במידה ויקרה לו משהו רפואי למשל שיימנע ממנו לקבל החלטות על עצמו. כך למשל, אב שרוצה לערוך ייפוי כוח מתמשך יכול לקבוע כי במידה והוא לא יהיה כשיר מבחינה רפואית לקבל החלטות על עצמו אז מי שיתמנה ויקבל החלטות עליו תהיה למשל הבת הבכורה שלו שעליה הוא סומך ולא בת הזקונים או להיפך. להבדיל, במסגרת בקשה למינוי אפוטרופוס, לרוב הבקשה מוגשת כאשר האדם כבר אינו צלול בדעתו ואינו יכול לקבל החלטות מושכלות על עצמו ומי שבסופו של יום יקבע מי האדם שיהיה אפוטרופוס עליו, הוא בית המשפט.

איזה החלטות ניתן לקבל במסגרת ייפוי כוח מתמשך

אתם ורק אתם קובעים מראש מי יקבל החלטות על חייכם, באיזה היקף ובאילו תחומים. אתם רשאים לקבוע כי יתמנה עליכם אדם או מס׳ אנשים, אתם רשאים לקבוע כי מי שיתמנה יקבל החלטות רפואיות, אישיות וכלכליות הקשורות בכם. בתחום האישי תוכלו לפרט איפה תרצו להתגורר בביתכם או בדיור אחר, האם אתם נותנים אישור למצלמות אינטרנטיות לצורך פיקוח עליכם, סוג האוכל שאתם רוצים לאכול. בתחום הרכושי יש לתת הנחיות ברורות ומפורטות, הכוללות פרטי בנק, פרטי קופות גמל וקרנות השתלמות וסוג ההרשאות שינתנו למיופה הכוח. 

דילוג לתוכן