תפריט

ייפוי כח מתמשך

מה זה ייפוי כוח מתמשך מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך, הינו ייפוי כוח אשר נכנס לתוקף כאשר אדם מאבד את צלילות דעתו ואינו מסוגל להחליט עבור עצמו בנושאים רפואיים ובנושאים רכושיים. האדם העושה את יפוי הכח המתמשך נקרא בחוק:"הממנה" והאדם שהוא בוחר שיפעל במקומו נקרא בחוק:"הממונה".

כל אדם כשיר מעל לגיל 18 רשאי לחתום על ייפוי כוח מתמשך. מומלץ כי אנשים חולים או מבוגרים יביאו אישור מפסיכיאטר גריאטרי כי הם כשירים לחתום על ייפוי כוח מתמשך. הממנה יכול למנות אדם אחד או יותר אשר יחליטו עבורו בעניינים כספיים ועניינים בריאותיים. הממנה ירשום בצורה מפורטת הוראות מתי הוא ירצה שיפוי הכח יכנס לתוקף.

על מנת שבבוא העת הממונה יוכל לפעול בהתאם לציפיות הממנה, על הממנה לרשום הנחיות פרטניות הן בנושא הרכושי והן בנושא הרפואי. הממנה יכול גם למנות אדם מיודע. כלומר לקבוע כי קרוב משפחה מסויים יקבל דיווח מהממונה על פעולות מסויימות שנעשו עבורו.

הממונה צריך להתחייב כי ישמור על כבודו, פרטיותו, עצמאותו של הממונה. הוא ימסור לו מידע בצורה מובנת בנושאים רכושיים ואישיים וינסה לעודד אותו לקבל החלטות בעצמו. יסייע לו להשתתף בחיי הקהילה ויאפשר לו לשמור על קשרים עם בני משפחתו. הממונה יתחייב כי יפעל בהתאם להנחיות המקדימות שרשם הממנה בייפוי כוח המתמשך ובמידה והממנה לא נתן הנחיות הוא יתחייב כי יפעל לפי רצונו כפי שהביע בעבר.

פירוט הממנה בהנחיות המקדימות חשוב ביותר, כדי שבבוא העת הממונה ידע כיצד לפעול בכל אירוע ואירוע ובמידה ומשהו מבני המשפחה יחשוב כי הממונה לא פועל בהתאם להוראות הממנה הוא יוכל לפנות לבית המשפט בעתירה להפסיק את פעילותו.

כאשר ממנים ממונה, יש לכתוב בצורה מפורשת מי יחליף את הממונה אם הוא עצמו לא יהיה כשיר או ילך לעולמו. במידה ולממנה אין עוד אדם שהוא סומך עליו ניתן לרשום במסמך ההנחיות כי במקרה כזה יש לפנות לבית המשפט למינוי אפוטרופוס.

הממנה יכול גם לקבוע איזה תכונות ירצה שיהיה לאפוטרופוס. לדוגמא אנשים עם זיקה לבעלי חיים ירצו אפוטרופוס עם אותה זיקה. או אנשים רבי ממון ירצו אפוטרופוס שיבין בכספים וכד'.

למה צריך ייפוי כוח מתמשך?

כאשר אדם נחשב כ"לא מבין בדבר" כלומר הוא לא כשיר לקבל החלטות רכושיות ורפואיות עבור עצמו, חובה למנות עבורו אפוטרופוס. בן זוג וילדים לא הופכים אוטומטית לאפוטרופוסים אלא רק לאחר שהוגשה בקשה למינוי אפוטרופוס לבית המשפט לענייני משפחה, ובית המשפט אישר אותה.

גם אם אדם נותן יייפוי כוח רגיל לילדיו או לבן זוגו, ברגע האמת כאשר הוא הופך להיות לא כשיר כל יפויי הכח מתבטלים והדרך היחידה לאפשר למישהו לפעול בשמו ובמקומו היא דרך מינוי אפוטרופוס על ידי בית משפט לענייני משפחה.

רבים המקרים בהם קרובי המשפחה של האדם הפגוע נמצאים בסכסוך ואז מתחיל מינוי אפוטרופוס שלא בהסכמה אשר הופך למשפט בין קרובי המשפחה ולא פעם בית המשפט ממנה מטעמו עורך דין שישמש כאפוטרופוס לאדם הפגוע.

הנושאים שיש לחשוב עליהם עוד לפני שפונים לעורך הדין על מנת להסדיר את יפוי הכח המתמשך הם: מי האדם שתרצו שיחליט בנושאים הרכושיים שלכם או הבריאותיים שלכם. זה לא חייב להיות אותו אדם. וניתן גם למנות 2 אנשים שיחליטו ביחד. ניתן גם להחליט על ממונה אחד ולחייב אותו ליידע אדם אחר בכל מה שנעשה בעניינו. מומלץ לציין ביפוי הכח מהו המועד שיפוי הכח יכנס לתוקף, אם לא מציינים זאת אז הממונה יהיה חייב להציג חוות דעת רפואית מפסיכיאטר שתקבע שהממנה אינו כשיר להחליט בענייניו ואז לאחר ההודעה למשרדי האפוטרופוס הממונה יוכל להתחיל לפעול מטעם הממנה.

על מנת לבצע את ההליך הזה יש לגשת לעורך דין מוסמך בנושא ייפוי כוח מתמשך, ביחד עם קרובי המשפחה אותם הממנה רוצה למנות ולבצע הליך של חתימות מסמכים אשר יועברו למשרדי האפוטרופוס הכללי ויופעלו בהתאם להנחיות של הממנה.

מתי יפקע ייפוי כוח המתמשך?

יייפוי כוח מתמשך יפקע במקרה ויתקיים תנאי שרשם הממנה ביפוי הכח, או שמיופה הכח הלך לעולמו או שהוא עצמו הפך להיות בלתי כשיר. יפוי הכח יכול להתבטל אם קורה ואדם איבד את צלילות דעתו והוא "חזר לעצמו" והפך לכשיר. זה יכול להיות במצבים כמו לאחר אירוע מוחי, תאונה וכד'.

אם התמנה מיופה כח שהוא בעל מקצוע כגון רופא, עו"ד, רו"ח ורשיונו נשלל אזיי אוטומטית יפוי הכח יתבטל.

אם הממונה הינו בן זוג ממנו נפרד הממנה או שמיופה הכח מעוניין להפסיק את תפקידו גם אז יתבטל יפוי הכח המתמשך.

איך חותמים על ייפוי כוח מתמשך?

יש לפנות לעורך דין אשר יש לו תעודת מוסמך בייפוי כוח מתמשך. הממנה צריך להגיע ביחד עם הממונה למשרד עורכי הדין. שם יקבלו הצדדים הסבר מפורט כיצד יתנהלו הדברים בבוא הזמן.

הממונה צריך לתת את הסכמתו לתפקיד ואף לחתום על הטופס של ייפוי כוח מתמשך. על הממונה להכין הנחיות מפורטות לגבי השאלות איך הוא רוצה שיטפלו בנכסיו הכספיים ואיזה החלטות הוא רוצה שיתקבלו בנושאים הרפואיים. עורך הדין יערוך את כל הנחיות הממנה על גבי הטופס של ייפוי כוח מתמשך ולאחר שכל הצדדים יחתמו, יועבר הטופס לאפוטרופוס הכללי.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון אונליין

הסכם ממון אונליין

האם אפשר לערוך הסכם ממון אונליין מבלי לצאת מהבית? כן, שירות הסכם ממון אונליין מאפשר לכם לקבל הסכם ממון, אשר ערוך על ידי יונית גזל

קרא עוד »
איך להתגרש מהר?

איך להתגרש מהר?

השאלה שחוזרת ונשאלת ,כאשר אחד מבני הזוג מקבל החלטה שהוא מעוניין להתגרש, היא: איך להתגרש מהר? אם תצליחו לסמן V על מרבית הכותרות במאמר זה,

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

איך קובעים את סדר ההורשה?

סעיף 10(2) בחוק הירושה קובע את סדר היורשים על פי דין. בעיקרון היורשים הם בני משפחה מדרגה ראשונה וכמובן בני זוג. סדר ההורשה הולך לפי

קרא עוד »