תפריט

כתובה

מהי מטרת הכתובה?

א. להקשות על הבעל להתגרש ובכך להבטיח את קשר הנישואין "שלא תהא קלה בעיניו להוציאה"- בעל הרוצה לגרש את אשתו ללא עילת גירושין מוכחת, ידע שיצטרך לשלם לאשתו את כתובת.

ב. לדאוג לביטחונה הכלכלי של האישה לאחר פטירת בעלה. זו הסיבה, שגם אלמנה זכאית לדמי כתובה.

מהי כתובה?

סוג של שטר חוב מעין חוזה שיש בו שני סוגי חיובים:

חיובים המתייחסים לתקופת הנישואין כגון מדור ומזונות
חיובים המתגבשים עם פקיעת הנישואין בגירושין או במוות.
הסכום הנקוב בכתובה נועד גם להבטיח את פרנסתה של אלמנה לאחר פטירת בעלה. זכות זו מעוגנת בסעיף 104 לחוק הירושה, אשר מבטיח את המגיע לאלמנה מכתובתה.

האם אפשר לוותר על הכתובה?

אישה יכולה לוותר על הכתובה במעמד טקס הגירושין. כל עוד היא נשואה אסור לה לקיים מסגרת נישואין ללא כתובה (אבן העזר ס"ו, א) וקיום מסגרת זוגיות ללא כתובה שקול למסגרת זוגיות ללא קשרי נישואין .

איך תובעים כתובה?

במקרה של גירושין יש להגיש תביעה לכתובה בבית הדין הרבני. את הכתובה ניתן להשיג בבית הדין הרבני במקום שבו התחתן הזוג או בבית הדין הרבני בתל-אביב.

בתי המשפט האזרחיים מחילים את הדין העברי על חלק מחיובי הכתובה מדי יום ביומו ובהתאם לסעיף 2 לחוק לתיקון דיני המשפחה (מזונות), תשי"ט-1959.

סעיף 17 לחוק יחסי ממון וכן סעיף 104 ו-148 לחוק הירושה. (ראה הרחבה במאמר). בתי המשפט האזרחיים מחילים את הדין העברי על חלק מחיובי הכתובה מדי יום ביומו.

מתי אישה מאבדת כתובתה?

  • כאשר החיים המשותפים הופסקו באשמת האישה או כאשר היא זאת שחפצה בגירושין.
  • אישה שבגדה בבעלה או בלשון הרמב"ם "מי שזינתה תחת בעלה".
  • אישה העוברת על דת משה- דהיינו מכשילה את בעלה במזיד על הוראות דת. לדוגמא: מאכילה אותו ביודעין שאינו כשר, למרות ידיעתה כי הוא שומר כשרות.
  • עוברת על דת יהודית-עוברת על מנהגי הצניעות החברתיים.
  • מורדת בטענת מאיס עלי.

כיצד מחשבים כתובה שנכתבה בשקלים ישנים לפי ההלכה?

בדרך כלל סכום הכתובה בתוספת הפרשי הצמדה וריבית.

מה קורה אם הסכום שננקב גבוה במיוחד?

קיימת מחלוקת בין הרבנים:
ישנם רבנים האומרים כי לא תתקבל טענת הבעל שלא הבין בעת חתונתו על מה מדובר בשטר הכתובה, אלא חזקה (שאינה ניתנת לסתירה) כי בזמן חתימת הכתובה הוא הבין מה כתוב בה.

לעומת זאת ישנם רבניים הסבורים כי יש להגביל את סכום הכתובה בהם הדיין שלמה דיכובסקי שהפס"ד להגביל את סכום הכתובה לעד 120,000 ₪.

מתי מקבלים כתובה?

אישה זכאית לקבל את גובה סכום הכתובה אחרי הגירושין וזאת בתנאים הבאים:
  1. הבעל דורש להתגרש ללא הוכחת עילות גירושין כנגד האישה – כלומר אם הוא לא יכול להוכיח בגידה,  מחלה או מום ,אם היא לא עקרה, אם היא מסכימה לקיים איתו יחסי אישות ואם הוא לא יוכל להוכיח שגרמה לו לעבור על דת יהודית (במקרה שהוא דתי) אז אין לבעל עילת גירושין ועל כן אם ירצה להתגרש יהיה חייב בכתובתה.
  2. האישה רוצה להתגרש – בגלל שהתגלה לה שהבעל חולה או בעל מום ולא סיפר לה לפני הנישואין, או שהוא עקר או חסר כוח גברא, או שהוא אלים סידרתי או שהוא מסרב לקיים איתה יחסי מין.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הפחתת דמי מזונות

הפחתת דמי מזונות

האם ניתן להגיש תביעה להפחתת דמי מזונות? התשובה היא כן. בית המשפט העליון קבע כי "פסיקת מזונות היא מתחומי המשפט שאין בהם סופיות, ובשינוי נסיבות

קרא עוד »
פתיחת תיק גירושין חד צדדי

פתיחת תיק גירושין חד צדדי

כאשר בני זוג מעוניינים להתגרש הדרך לעשות זאת היא באופן חד צדדי באמצעות פתיחת תיק ליישוב סכסוך או במסגרת פתיחת תיק להסכם גירושין וזאת במסגרת

קרא עוד »
גישור משפטי וטיפולי בהליך הגירושין

עורך דין גישור בכפר סבא

עורכת דין יונית גזל היא עורכת דין ומגשרת מוסמכת הנמנית ברשימת המגשרים מטעם בתי המשפט לענייני משפחה ועוסקת בהליכי גישור בכפר סבא, בעלת תואר שני

קרא עוד »
גישור משפטי וטיפולי בהליך הגירושין

גישור משפחה

מהו גישור? הדרך הנפוצה ביותר ליישוב סכסוכים, בין שני צדדים למחלוקת, היא התדיינות בבית משפט. מדובר בהליך ארוך ומורכב, שכרוך בלא מעט הוצאות כספיות ואף

קרא עוד »
דילוג לתוכן