תפריט

אישור הסכם גירושין בבית משפט לענייני משפחה

כאשר בני זוג שנישאו כדת משה וישראל או בנישואין אזרחיים החליטו להיפרד הם חייבים לערוך הסכם גירושין.

על מנת  שלהסכם זה יהיה תוקף משפטי מחייב, יש להגישו לבית המשפט לענייני משפחה או בבית הדין הרבני וזאת לצורך קבלת תוקף של פסק דין.

במאמר זה נתמקד באישור הסכם גירושין בבית המשפט לענייני משפחה ואם אתם שואלים כיצד עושים זאת, המאמר הבא נכתב עבורכם.

 

הסכם גירושין

הסכם גירושין זהו למעשה חוזה מחייב שנערך בין שני בני זוג שמתגרשים, כאשר ההסכם מבטא את כל ההסכמות אליהם הגיעו בני הזוג בהקשר לסיום החיים המשותפים שלהם כגון: חלוקת הרכוש ואיזון המשאבים, דרכי הקשר עם הילדים, איזה סוג של משמורת תחול על הילדים, מהם זמני השהות, מזונות ילדים, מזונות אישה, מדור, וכיוב׳.

בית המשפט לענייני משפחה לא רשאי לאשר את החלק שבהסכם אשר מדבר על כתובה וגירושין, מאחר וזה בסמכותו הייחודית של בית הדין הרבני.

לאחר אישורו של בית המשפט, יש לגשת לבית הדין הרבני על מנת להסדיר את נושא הגט והכתובה.

 

כיצד מאשרים הסכם גירושין בבית המשפט לענייני משפחה

כדי שהסכם הגירושין יקבל תוקף משפטי יש להגישו לאישור בית המשפט לענייני משפחה אשר שייך לאזור המגורים האחרון של הצדדים. לצורך כך יש להגיש במזכירות בית המשפט, בקשה לקביעת מועד לאישור הסכם אליה מצרפים את ההסכם החתום וטופס הרצאת פרטים בתיק עיקרי (חפשו טופס 3 הרצאת פרטים).

במעמד פתיחת התיק ישלמו הצדדים אגרת בית משפט ולאחר מכן מזכירות בית המשפט תקבע דיון במעמד הצדדים.

הצדדים חייבים להופיע בעצמם לדיון ובאפשרותם גם לצרף עורך דין. קיימת חשיבות לייצוג הצדדים בדיון על ידי עורך דין, מאחר וברוב המקרים בדיון, בית המשפט שואל את הצדדים שאלות הבהרה, התשובות נרשמות בפרוטוקול, והן גוברות על כל פרשנות אחרת של ההסכם.

באחריותו של עורך דין המופיע לדיון עם הלקוח, לבדוק את פרוטוקול הדיון בטרם אישור ההסכם ובכך למנוע טעויות אשר עלולות להוביל בעתיד לניהול הליכים בין הצדדים, בעניין פרשנות ההסכם.

אישור הסכם גירושין בבית משפט לענייני משפחה

תמונת אילוסטרציה – אישור הסכם גירושין בבית משפט לענייני משפחה

אישור הסכם גירושין בבית משפט לענייני משפחה – הדיון בבית המשפט

הדיון ייערך בדלתיים סגורות, ללא נוכחות קהל, כאשר במסגרת הדיון השופט יבחן את הסכם הגירושין אליו הגיעו בני הזוג, יבחן האם אין בהסכם הוראות הסותרות את הוראות החוק, האם אין בהסכם סעיפים ״בעייתיים״ ויוודא עם שני בני הזוג כי הם מבינים היטב את משמעות חתימתם על הסכם הגירושין והאם חתמו מרצונם החופשי.

בית המשפט רשאי לשאול כל שאלה הנוגעת להסכם. השאלות הנפוצות העולות בדיון הסכם הן בדרך כלל, בעניין הכנסות הצדדים והסדרי השהות, כאשר תשומת הלב מופנית לרצון הילדים, אם מדובר בילדים גדולים היכולים להתבטא, בית המשפט יתעניין לדעת האם הסדרי השהות מקובלים על הילדים.

אם בית המשפט ימצא שההסכם תקין והצדדים מבינים את משמעותו ועשו אותו ברצון חופשי הוא יאשר את ההסכם וייתן לו תוקף של פסק דין מחייב.

 

אישור ההסכם בבית המשפט לענייני משפחה באופן עצמאי או באמצעות עורך דין

לא ניגשים לבית המשפט ללא עורך דין. בטח כאשר מדובר בהחלטות הרות גורל כדוגמת מתן תוקף של פסק דין מחייב להסכם גירושין מחייב.

חשוב להבין שלעיתים בית המשפט לא מאשר הסכמים המוגשים לו, מסיבות שונות, כדוגמת פגמים בהסכם, סעיפים הנוגדים את הוראות החוק, סעיפים הנוגדים את טובת הילדים, התרשמות של בית המשפט כי הצדדים אינם מבינים לחלוטין את ההשלכות הנובעות מחתימתם והתחייבותם בהסכם הגירושין, כאשר חשוב להבין שככל ואתם מיוצגים על ידי עורך דין בעל ידע וניסיון משפטי אשר ערך את ההסכם, הסיכוי כי הדיון יסתיים באישור ההסכם עולה בהרבה על הסיכוי שלא יאושר.

 

עורך דין לאישור הסכם גירושין בבית המשפט לענייני משפחה

משרדנו עוסק בדיני משפחה באופן שוטף, עוסק בגישור לגירושין ובעריכת הסכמי גירושין והגשתם לבית המשפט לענייני משפחה לצורך מתן תוקף של פסק דין.

אם אתם מעוניינים בייצוג משפטי מקצועי, באמצעות עורך דין אשר יבצע עבורכם את כל ההליך, יערוך את ההסכם, ייפתח עבורכם את התיק, יגיש את ההסכם לבית המשפט ויתייצב עימכם לדיון אתם מוזמנים לפנות למשרדנו ונשמח לעמוד לרשותכם.

 

דילוג לתוכן