תפריט

פתיחת תיק גירושין חד צדדי

כאשר בני זוג מעוניינים להתגרש הדרך לעשות זאת היא באופן חד צדדי באמצעות פתיחת תיק ליישוב סכסוך או במסגרת פתיחת תיק להסכם גירושין וזאת במסגרת הליך מוסכם. במידה וקיים חשש שהצד השני יבצע פתיחת תיק גירושין חד צדדי, באמצעות בקשה ליישוב סכסוך, עליכם להגיע מיד להתייעצות אצל עורך דין מומחה בנושא גירושין, כדי לבדוק אפשרות מהירה להקדים בקשה בערכאה הנכונה עבורך, בית משפט או בית הדין הרבני. ההחלטה תינתן בהתאם למצב המשפטי של כל אדם ואדם ותייצר יתרון אסטרטגי בניהול הליך הגירושין.

 

פתיחת תיק גירושין חד צדדי

תמונת אילוסטרציה

 

פתיחת תיק גירושין חד צדדי – איך עושים זאת? 

ראשית מומלץ לעשות זאת באמצעות עורך דין העוסק בדיני משפחה ומעמד אישי ובעל התמחות ספציפית בהליכי גירושין בין בני זוג. תיק גירושין פותחים באמצעות הגשת בקשה ליישוב סכסוך לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. בקשה ליישוב סכסוך היא הליך המקדים את הליך הגירושין, במסגרתו בני הזוג צריכים להיפגש עד 3 פגישות ביחידת הסיוע על מנת לבדוק אפשרות לסיים את ההליך בהסכמה. אם הצדדים מגיעים להסכמות ייערך הסכם גירושין ואז מסתיים ההליך, אם לא יהיו הסכמות הצד שהגיש את הבקשה ליישוב סכסוך רשאי להגיש עד 15 ימים תביעה לערכאה שהוא בוחר לבית הדין הרבני או לבית המשפט לענייני משפחה. במהלך  15 הימים הצד השני מנוע מלהגיש תביעות.

 

מרוץ הסמכויות – הסמכות לדון בתיקי גירושין

במדינת ישראל יש סמכות ייחודית לבתי הדין הרבניים לדון בהליכי נישואין וגירושין בין בני זוג, כאשר לבית המשפט לענייני משפחה יש סמכות מקבילה לדון בכל ההליכים הנגזרים מהליכי הגירושין, כדוגמת ענייני הרכוש, מזונות, הסדרי שהייה עם הילדים וכיוב׳. בהתאם נוצר מצב של מרוץ סמכויות כך שהערכאה המשפטית הראשונה שאליה מוגשת תביעת הגירושין למעשה קונה את הסמכות לדון בתביעת הגירושין. לפיכך, חשוב לפנות לעורך דין העוסק בדיני משפחה וגירושין, אשר יידע לאיזו מהערכאה נכון יותר להגיש את התביעה.

איך פותחים תיק ברבנות

התיק הראשון שפותחים ברבנות יהיה תיק ליישוב סכסוך ואם הושג הסכם בין הצדדים יפתח תיק לאישור הסכם וסידור גט.

יש לבדוק לאיזה בית דין רבני אתם שייכים בהתאם לאזור המגורים שלכם. ניתן לחפש בגוגל: איתור בית דין רבני לפי אזור.

 

נישואין אזרחיים בין בני זוג יהודים

בני זוג יהודים שהתחתנו בחתונה אזרחית חייבים להתגרש באמצעות בית הדין הרבני. מדובר למעשה ב״גט לחומרא״ שלפיו בית הדין למעשה ״לא לוקח סיכון״ כך שלמרות שעל פי ההלכה, בני הזוג אינם נשואים, עדיין אין לקחת סיכון ויש לנקוט בגישה מחמירה ולגרשם.

 

נישואין אזרחיים בין בני זוג שאחד מהם יהודי והאחר לא

במצב זה יש צורך להגיש בקשה להתרת נישואין ומומלץ לעשות זאת באמצעות עורך דין העוסק בתחום וידע לנסח עבורכם את הבקשה בצורה מיטבית.

ככל ואתם זקוקים לעורך דין העוסק בהליכי גירושין באופן שוטף ויום יומי ובהגשת בקשה לפתיחת תיק גירושין חד צדדי אתם מוזמנים לפנות למשרדנו ונשמח לעמוד לרשותכם.

דילוג לתוכן