תפריט

מסמכים נדרשים לתביעות מזונות ילדים

תביעה בגין מזונות ילדים הינה תביעה כספית, המחייבת הוכחות מסודרות ומדוייקות הן לעניין הכנסת שני ההורים והן לעניין הוצאות הילדים.

לתביעת מזונות ילדים חובה לצרף הרצאת פרטים, שזהו טופס מפורט בו נרשמים כל פרטי הנכסים של שני ההורים וכן פירוט הכנסותיהם מכל המקורות. להרצאת הפרטים יש לצרף תלושי שכר של 12 חודשים אחרונים, 12 דפי חשבונות בנק וכן דפי פירוט של כל כרטיסי האשראי של כל אחד מהצדדים.יש לפרט כל הכנסה כגון הכנסה משכר דירה, דיוידנדים וכד'. במידה וקיימים חובות יש לצרף אסמכתאות להוכחת החוב.

לתביעת מזונות ילדים יש לצרף קבלות ואסמכתאות המוכיחות את ההוצאות השוטפות שנעשו עבור הילדים. הוצאות אחזקת בית, הוצאות מזון, בגוד והנעלה, בטוח רפואי, מספרה,בידור ופנאי, משחקים וכד'.

נקבע כי בהסדרי שהות מצומצמים יוערכו דמי המזונות בסכום של בין 1,600 ל- 1,900 ₪ לכל ילד וכוללים מזון, ביגוד, ביטוח בריאות חובה, מספרה, דמי כיס, משחקים וספרים, בידור ופנאי.(עמש (מרכז) 5121-05-20). לגבי צרכי קטין המחלק את זמנו בין שני בתים הוערכו בפסיקה בשיעור הנע בין 2,250 ₪ ל- 2,400 ₪ לחודש.(עמש מרכז 31135-07-20). ברוב המקרים יטה בית המשפט לפסוק כהלכת ורד, על פיה קיימת הפחתה של דמי המזונות כאשר יש יותר מילד אחד, בית המשפט מתייחס לעלות דמי המזונות בסכום ההכרחי הבסיסי כ"ידיעה שיפוטית" אשר לגביה אין צורך להוכיח כל הוצאה והוצאה.

במקרה והתביעה הינה מעל לסכום דמי המזונות ההכרחיים שנקבעו בפסיקה, על התובע להוכיח כי אכן ההוצאות קיימות וכי הילדים התרגלו לרמת חיים גבוהה.

כאשר קיים חיוב בהוצאות מדור (עלות שכר דירה או משכנתא) הבסיס לחישובו יהיו לפי מספר הקטינים, כך שעבור ילד אחד ישולם סך של 33% עבור 2 ילדים 40% ועבור 3 ילדים ומעלה 50%. כאשר מדובר בקטינים מעל גיל 6 אז בהסדר של חלוקת שווה של ימי לינה אצל כל אחד מההורים נקבע שכל צד יישא בהוצאות המדור של הקטינים כאשר הם שוהים אצלו.

בנוסף לדמי המזונות הקבועים, יקבע בית המשפט את גובה חלוקת ההורים בהוצאות המיוחדות הנובעות מהוצאות חינוך מיוחדות או מהוצאות בריאות שאינן בסל הבריאות. לרוב בית המשפט קובע כי חלוקה זו תיעשה באופן שווה, אולם במקרים בהם פערי השכר גבוהים במיוחד יתכן ויקבע יחס שונה להוצאות המיוחדות.

בקביעת דמי מזונות ילדים יתחשב בית המשפט בחלוקת הזמנים בהם לנים הילדים אצל כל אחד מההורים. על פי ההלכה יש לקבוע את דמי מזונות הילדים על פי יחס ההכנסות הפנויות של ההורים מול יחס ימי הלינה של הילדים אצל כל אחד מההורים.

כיום רמת הוודאות בפסקי דין של מזונות נמוכה ביותר. הפסיקות בבתי המשפט ובבתי הדין הרבני אינן אחידות. הניסיון לייצר סוג של חישוב אוטומטי לא צלח.

בבואו לפסוק מתחשב בית המשפט לא רק בהכנסות האב מעבודתו, אלא גם בשווי רכושו ופוטנציאל השתכרותו על פי מקצועו וכישוריו. בית המשפט מתייחס גם לרמת החיים של בעל הדין הנובעת מתדפיס פירוט כרטיסי האשראי וחשבון הבנק שלו.

במקרה וקיים ילד חריג הנזקק להוצאות מיוחדות גבוהות יתייחס בית המשפט למידת המאמץ המשותף של שני ההורים בטיפול בילד החריג. בהלכת קמחי נקבע כי מאחר והאב לא היה שותף פעיל בטיפול בבנו בעל הצרכים המיוחדים זה יתבטא בסכום שישלם עבור דמי המזונות.

עד מתי משלמים דמי מזונות?

דמי המזונות ישולמו עד הגיע הקטין לגיל 18 או עד לסיום לימודיו בבית הספר התיכון, המאוחר מבין השניים. בתקופת השירות הצבאי ירדו דמי המזונות לכדי 1/3 מהסכום האחרון ששולם.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הפחתת דמי מזונות

איך קובעים את סדר ההורשה?

סעיף 10(2) בחוק הירושה קובע את סדר היורשים על פי דין. בעיקרון היורשים הם בני משפחה מדרגה ראשונה וכמובן בני זוג. סדר ההורשה הולך לפי

קרא עוד »
הסכם לזוגות חד מיניים

הסכם לזוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים (שני גברים הומוסקסואלים או שתי נשים לסביות) שנישאים זה לזו בנישואים אזרחיים בחו״ל או חיים יחד ומנהלים משק בית משותף יכולים לערוך

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

סוגי צוואות

הצוואה הינה מסמך משפטי המכיל הוראות מה ייעשה בכל הרכוש אותו צברתם במהלך כל חייכם. לידיעתכם, כל סכסוכי הירושה המגיעים לבית המשפט , נובעים מצוואות

קרא עוד »
פתיחת תיק גירושין חד צדדי

פתיחת תיק גירושין חד צדדי

כאשר בני זוג מעוניינים להתגרש הדרך לעשות זאת היא באופן חד צדדי באמצעות פתיחת תיק ליישוב סכסוך או במסגרת פתיחת תיק להסכם גירושין וזאת במסגרת

קרא עוד »
דילוג לתוכן