תפריט

הסכם ממון

שאלות נפוצות על הסכם ממון

 

מהו הסכם ממון?

הסכם ממון הוא הסכם בין בני זוג נשואים או המעוניינים להינשא ומטרתו להסדיר את כל ענייני חלוקת הרכוש בין בני הזוג בזמן פרידה.

האם חייבים לאשר הסכם ממון בבית משפט?

כן. הסכם ממון כהגדרתו בחוק חייבים לאשר בבית משפט לענייני משפחה או בבית דין דתי. הסכם ממון שנערך לפני נישואין ניתן לאשר גם בפני נוטריון.

מה תוקפו של הסכם ממון שלא אושר?

הסכם ממון שלא אושר הוא מחוסר כל תוקף משפטי, ולכן אינו ניתן לאכיפה על מי מבני הזוג.

מה כולל הסכם ממון?

הסכם ממון מפרט את הרכוש שיקבל כל אחד מבני הזוג בזמן הפרידה ומפרט את דרך חלוקת הרכוש לאחר הפרידה.

קיימת אפשרות גם לכלול הסכמים מדורגים שקובעים את השינויים שיחולו במשך השנים בהתאם למספר שנות נישואין או מספר ילדים.

איך מחלקים רכוש אם אין הסכם יחסי ממון?

חוק יחסי ממון קובע כי כל הרכוש שנצבר בזמן הנישואים ייחשב כמשותף, גם אם הוא רשום רק על שם אחד מבני הזוג. רק ירושות ומתנות שהתקבלו בתקופת החיים המשותפים, לא ייחשבו לרכוש משותף. יחד עם זאת, אם כספים אלה יתמזגו לחשבון המשותף הם יהיו שייכים גם לצד השני.


הסכם לידועים בציבור

איזה פתרון יש לידועים בציבור?

כאשר מדובר על הסכם ממון לידועים בציבור, הפתרון המוצע לידועים בציבור הינו הסכם לחיים משותפים וצוואה.

למה כדאי לעשות הסכם לידועים בציבור?

מרגע שנוצרת זוגיות קבועה ויציבה וניתן יהיה להוכיח כי מדובר בידועים בציבור אז בעת פטירה יקבל בן/בת הזוג זכויות בירושה הצד השני וכן זכויות בפנסיה.

מה כותבים בהסכם לחיים משותפים?

בהסכם לחיים משותפים מנסחים את ההסכמות הממוניות של בני הזוג במהלך החיים המשותפים. יש זוגות שמגדירים שיתוף מלא זאת אומרת שכל מה שנצבר במהלך החיים המשותפים שייך לשני בני הזוג ויש זוגות שמחליטים על הפרדה רכושית הכוללת הפרדה של חובות וזכויות ויש שמחליטים על דרך ביניים כאשר חלק מהרכוש מופרד מהשיתוף וחלק משותף.

מה קורה אם ידועים בציבור לא עושים הסכם?

קיים חשש שיפסידו זכויות בעיקר בעת פטירה של אחד מהצדדים. בעת פטירה יורשי הצד השני ממילא לא יכולים לקבל פנסיית שארים אם יש להם ילדים בוגרים, כיוון שבפנסיה שהיא צוברת זכויות כמו הפנסיה שנהנים ממנה עובדים במשרדי ממשלה וחלק מהבנקים כספי הפנסיה יעברו לקרן הפנסיה ולא לצד השני.

בנוסף ללא הסכם בן הזוג הנותר בחיים יורש מכח חוק הירושה את מחצית הרכוש של בן זוגו ויש לו גם זכויות מיוחדות בדירת המגורים.

האם צוואה לא באה במקום הסכם לידועים בציבור?

לא, צוואה זהו מסמך המסדיר את חלוקת הרכוש לאחר פטירה. אם בן הזוג הנותר טוען שהוא היה ידוע בציבור ועל כן יש לו זכויות בתוך העזבון אז עלולה להיווצר בעיה משפטית אשר תגיע לבית המשפט כדי שיקבע מהי מסת העזבון השייכת לבן הזוג. הסכם לחיים משותפים ימנע סכסוכי ירושה מסוג זה.ֿ

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

עורך דין הסכם ממון - הסכם ממון ידועים בציבור אונליין

עורך דין הסכם ממון

הסכם ממון הוא הסכם משפטי מחייב שנערך בין שני בני זוג העומדים להינשא או נשואים, ומטרתו להסדיר את חלוקת הרכוש בין שני בני הזוג במקרה

קרא עוד »
דילוג לתוכן