תפריט

טקס גירושין ברבנות

טקס גירושין ברבנות משלב בתוכו דרישות מהותיות במסגרתן מבקשים הדיינים להיות בטוחים בכוונותיכם לצעדים שאתם נוקטים, ביחד עם דרישות טקסיות, שגם מאחוריהן יש בדרך-כלל משמעות.

טקס הגירושין

תמונת אילוסטרציה

מקור החיוב של גירושין ברבנות

דברים כ"ד 1: "כִּי יִקַּח אִישׁ אִשָּׁה וּבְעָלָה, וְהָיָה אִם לֹא תִמְצָא חֵן בְּעֵינָיו כִּי מָצָא בָהּ עֶרְוַת דָּבָר וְכָתַב לָהּ סֵפֶר כְּרִיתֻת וְנָתַן בְּיָדָהּ וְשִׁלְּחָהּ מִבֵּיתוֹ". לפסוקים אלה מיוחסות בדין היהודי מספר דרישות, אשר רק באמצעות הקפדה עליהן נחשב טקס גירושין ברבנות לטקס תקף:

  • רצון חופשי של האיש המגרש – הגט צריך להנתן מתוך רצון הבעל ולא בכפייה.
  • סיבה מוצדקת לגירושין.
  • העלאת דבר הגירושין על הכתב, בכלי כתיבה השייכים לַמְגָרֵשׁ, תוך התמקדות בבני הזוג הספציפיים המעורבים בעניין והקפדה על שמותיהם המדויקים של האיש והאישה.
  • מסירה פיזית של הגט מיד המגרש ליד המתגרשת ואקטיביות האיש במעשה המסירה;
  • מוּדָעוּת לכך שמסירת הגט נעשית לשם גירושין, ומכאן גם הדרישה לאמירת דבר הגירושין מפורשות בשעת המסירה(ובמקרים חריגים בלבד, באמצעות שליחי בני הזוג)
  • נוכחותם של עדים כשרים בשעת כתיבת הגט וחתימתו ובשעת מסירתו.

 

הליך סידור הגט

טקס גירושין ברבנות מתבצע בארבעה שלבים.  השלב הראשון, שלב בירור השמות, עשוי להיערך במועד נפרד מן האחרים ומוקדם להם. שלושת השלבים האחרים – ביטול המודעות, כתיבת הגט על-ידי הסופר ומסירת הגט – מהווים את סידור הגט עצמו והם נעשים תמיד ברצף אחד.

 

גירושין ברבנות – כל השלבים לטקס גירושין

 

שלב א: חקירת השמות

ראשית חשוב לציין שלדיון חקירת השמות יש להביא:תעודת זהות + ספח, תמונת פספורט, תעודת נישואין, כתובה, עד או עדה מכל צד, 230 ש"ח לכל צד עבור תעודת גירושין.

בשלב חקירת השמות בעת טקס גירושין ברבנות, מברר בית הדין הרבני את שמות הבעל והאישה וכינוייהם (כפי שהם נקראים על ידי חברים וקרובים), וכן את שמות אבותיהם וכינוייהם. בירור זה נעשה באמצעות חקירת בני הזוג וכן עדים, גם אם הם קרובים לבני הזוג. השמות שנקבעים לאחר חקירת השמות הם השמות הנכתבים בגט עצמו, ולכך יש חשיבות הלכתית רבה, שכן טעות בכתיבת השמות גורמת לפסילת הגט. ולכן, בית הדין הרבני גם מברר לפני העדים והסופר שהאיש והאישה העומדים לפניהם היו עד היום נשואים והם בני הזוג העומדים להתגרש.

אל מעמד בירור השמות תגיעו על פי הזמנה שניתנה לכם בבית הדין לאחר אישור הסכם הגירושין ובה יצוינו יום ושעה. בנוסף לנוכחותם של בני הזוג המתגרשים באולם הדיונים, נדרשת גם נוכחותם של 'עדים'. אין מדובר בעדים המוכרים לכם מהליך הרישום לנישואין, אשר נדרשו להיות עדים אובייקטיביים שאינם קרובי משפחה, אלא דווקא בבני המשפחה המכירים אתכם היטב. העדים האידיאליים הינם אבותיכם – אבי האיש המגרש ואבי האישה המתגרשת. במקרה והאב אינו בחיים או שנבצר ממנו להגיע – יבקשו אנשי בית הדין עד אחר לפי העדפותיהם ולפי האפשרויות המשפחתיות שלכם. עדים שכאלה יכולים להיות סב, דוד מצד האב, בן דוד ולעתים גם אמא או דודה מצד האב. אם לא ברור לכם את מי עליכם להביא עמכם, צרו קשר עם בית הדין הרבני המסדר את גירושיכם לפני תאריך הדיון. בלא עדים, לא יתקיים ההליך.

מעמד בירור השמות נמשך בדרך כלל כרבע שעה ולעתים מתארך עד כשעה. במהלכו תישאלו אתם ועדיכם שאלות רבות על נושא השמות, כאשר השאלות יישאלו שוב ושוב בצורות שונות. בנוסף לבירור השמות, משמש בירור זה גם לשאלות יוחסין אחרות (כגון, האם מדובר במשפחת כהנים), לשאלות של סטטוס (כך למשל, יתבקשו העדים לאמת גם את העובדה כי הייתם נשואים זה לזו במהלך התקופה שקדמה למעמד זה, וכי אתם אלה המבקשים עתה להתגרש) ובמידה ולא נישאתם בישראל, גם לאישור יהדותכם (ואז תוזמן לעתים אמכם עם מסמכיה בנוסף על אביכם).

לאחר בירור השמות, אתם מוכנים לשלבי סידור הגט עצמו. אם בירור השמות נערך מוקדם בבוקר, יתכן וסידור הגט ייערך בצמוד לבירור השמות, בהמשכו של אותו היום. במקרה הנפוץ יותר, תקבע עבורכם מזכירות בית הדין מועד חדש לסידור הגט, בהפרש של מספר ימים או מספר שבועות מבירור השמות.

 

שלב ב: ביטול המודעוֹת

בית הדין מורה לבעל לבטל לפני עדים מודעות שמסר על הגט. האיש מתבקש לחזור על דברי הדיין ולומר כך:
שִׁמְעוּ אֵלִי!
אַתֶּם עֵדִים שֶׁאֲנִי מְבַטֵּל לִפְנֵיכֶם כָּל מוֹדָעָה וּמוֹדָעָה שֶׁיָּצְאָה מִמֶּנִּי
וְכָל דְּבָרִים שֶׁאָמַרְתִּי שֶׁאִם יִתְקַיְּמוּ יִגְרְמוּ לְבִטּוּל הַגֵּט
וְכֵן פּוֹסֵל אֲנִי כָּל עֵדִים שֶׁיּוֹדְעִים שֶׁאָמַרְתִּי כָּל דָּבָר הַפּוֹסֵל אֶת הַגֵט וכו'.

מדובר בהתחייבות או אמירה שעלול היה האיש המגרש להשמיע בפני אנשים בעניין גירושיו ,לדוגמא, "אני רוצה שהגט יחול רק אם אשתי תוותר על הרכוש המשותף" , ובכך יתכן שביטל מראש את הגט או קבע בו תנאים וסייג את תחולתו. לכן, וכדי להימנע ממצב שכזה, עורך בית הדין הליך של 'ביטול מודעות' בסמוך לפני מסירת הגט.

 

שלב ג: כתיבת הגט

הכתיבה נעשית באמצעות דיו וקולמוס ועל גבי קלף המוכן מראש בגודל המתאים, תוך הקפדה על כל אות ותג. הסופר מהווה למעשה שליחו של האיש המגרש לכתיבת הגט, ולפיכך נדרשת נוכחותו של האיש בכל שלבי העבודה. בנוסף לאיש ולסופר נוכחים בכתיבת הגט גם שני עדים שתפקידם להעניק תוקף לגט. אין מדובר בעדים שהבאתם עמכם לצורך בירור השמות, אלא בעדים שהם עובדי בית-הדין ואינם קרוביכם. נוכחותה של האישה המתגרשת אינה נדרשת והיא נמצאת בדרך-כלל בזמן כתיבת הגט במסדרון בית-הדין עם מלוויה.

כיוון שכתיבת הגט היא תפקידו של האיש המגרש (באמצעות שליחו), גם כלי הכתיבה בהם נכתב הגט צריכים להיות בבעלותו. לשם כך שואל בית-הדין את הסופר אם כל כלי הכתיבה והנייר הם שלו, הסופר עונה בחיוב ומעניקם בפני העדים במתנה גמורה לאיש המגרש. האיש מגביה את הנייר והכלים כ-30 סנטימטרים מעל גובה השולחן בידיו, בפעולה משפטית סמלית של קניין. כעת הכלים שייכים לאיש והוא יתבקש על-ידי הדיינים למנות את הסופר לכתוב בהם גט לשמו ולשמה של אשתו ולשם הגירושין, ולעדים יתבקש להורות לחתום על הגט שייכתב עוד מעט לשם גירושין לאשתו. הדיינים יזהירו את האיש שיעמוד כל זמן כתיבת הגט ליד הסופר ואם בלית ברירה יידרש לצאת לרגע, לא ידבר עם איש (כולל אשתו) בעניין הגט, על מנת שלא לפגוע בתוקפו.

כעת מתכונן הסופר לכתיבת הגט. הוא מחזיק בידו את הקולמוס, מאשר בפני העדים כי הוא כותב את הגט לשמכם, המגרש והמתגרשת, ומתחיל בעבודת הכתיבה הזהירה. על הסופר לכתוב את הגט כולו ברציפות, כשהוא קורא כל אות לעצמו בקול לפני שהוא כותבה. נוכחותם של העדים במקום דרושה לפחות בעת כתיבת השורה הראשונה (ושוב בשעת החתימה) ואילו האיש נותר לצד הסופר משך כל זמן הכתיבה. בתום הכתיבה קוראים העדים את הגט קריאה מדוקדקת ולאחר שיבשה הדיו בה נכתב הגט (על-מנת למנוע חשש זיוף), חותמים העדים בתחתית הקלף את שמותיהם.

טקס הגירושין

תמונת אילוסטרציה

לאחר החתימה תחזרו ותיכנסו אל אולם בית הדין אשר דייניו יקראו את הגט בקפדנות. אם מצא בית הדין טעות בגט הוא מורה לאיש המגרש לצוות את שליחו הסופר לתקן את הטעות. בית הדין שב וחוקר את האיש אם הוא מגרש את אשתו מרצונו וכן מבטל שנית את המודעות, שמא ביטל האיש את הגט בשעת כתיבתו. בית הדין חוקר גם את הסופר והעדים ומוודא כי הם מכירים את האיש המגרש, כי האיש אכן ציווה את הסופר לכתוב את הגט ונתן לו כלי כתיבה משלו לשם כך וכי הציווי נערך לאוזני העדים ששמעו את הדברים והתבקשו לחתום על הגט. עוד נשאלים העדים אם אכן חתמו לשם גירושי האיש והאישה הספציפיים והסופר והעדים נדרשים לאשר כי הקלף שבידי בית הדין הוא אכן הגט שכתב הסופר ושחתמו העדים וכי העדים נכחו לפחות בשעת כתיבת השורה הראשונה של הגט. כמו כן חוקר בית הדין כל עד בנפרד האם ראה את חברו חותם על הגט ואם חברו ראה אותו. מן העדים והסופר מצופה להשיב תשובות קצרות 'הן' או 'לאו'. רק כאשר משתכנע בית הדין כי הגט נעשה כשורה וכהלכה על כל פרטיו, ניתן להמשיך בסידור הגט.

 

שלב ד: מסירת הגט

במהלך טקס גירושין ברבנות, מסירת הגט מתבצעת בנוכחותכם ובנוכחות מלוויכם (האישיים והמקצועיים), הדיינים חברי בית הדין והעדים שחתמו על הגט. בית הדין הרבני מורה לאישה שתסיר את הטבעות מאצבעותיה ומוודא שהיא מתגרשת מרצונה, ומודיע לה שאחרי הגירושין היא מותרת להינשא לכל אדם חוץ מלכהן, שאסורה לו גרושה. כן מוודא בית הדין שהעניינים הכספיים ביניהם סודרו. בית הדין הרבני מורה למגרש לצוות לעדי החתימה על הגט שיהיו גם עדי מסירה לגט, וכן מורה לאישה שתפתח את שתי ידיה בצורה מקבילה לרצפה, ושלא תסגור את ידה על הגט לפני שהבעל יעזוב את הגט. הבעל אומר לאישה בשעת הגירושין: "הָרֵי זֶה גִּיטֵךְ וְהִתְקַבֵּל גִּיטֵךְ זֶה וְהָרֵי אַתְּ מְגֹרֶשֶׁת בּוֹ מִמֶּנִּי מֵעַכְשָׁו וְהָרֵי אַתְּ מֻתֶּרֶת לְכָל אָדָם". האישה מקבלת את הגט המקופל לתוך הקערה שיצרו ידיה, כאשר אינה מושכת את הגט אלא ממתינה עד שהאיש עוזבו לפני שהיא סוגרת עליו את אגרופה. אחר מרימה האישה את ידיה האוחזות בגט כ- 30 סנטימטר, פעולה הנקראת 'הגבהה' ומשמשת כאקט משפטי סמלי של קניין. לאחר ההגבהה שמה האישה את הגט תחת בית שחיה השמאלי, סמוך לליבה, והולכת עימו שניים-שלושה צעדים לפנים, מסתובבת וחוזרת על צעדיה (סך-הכל הליכה של 4 אמות, כ- 2 מטרים). טמינת הגט תחת ידה והליכתה עמו מכריזה קבל עם על גירושיה ומסמלת את בעלותה המלאה של האישה על הגט ואת סיום הנישואין.

 

לאחר מסירת הגט

לאחר מכן בית הדין קורא שוב את הגט וחוקר שוב את העדים והסופר, ומורה לבעל לתת לסופר במתנה, את כלי הכתיבה והנייר שנשארו. אחרי הגירושין בית הדין מודיע לאישה שאסור לה להתחתן בתוך 92 יום, שהיא אסורה לעולם לכהן, ושאסור למגרש ולמתגרשת להתייחד בינם לבין עצמם לעולם, אלא אם נישאו מחדש.. אז הדיין מאחל לבני הזוג הצלחה בדרכם החדשה ו'גמר טוב' (ראשי תיבות סמליים של המילה ג"ט). כיוון שהגט נקרע ואינו נשמר אצל האשה לראיה שנתגרשה, כותב בית הדין "מעשה בית דין" שהוא אישור על הגירושין עליו חתומים שלושת הדיינים שעסקו בגירושין. הגרוש והגרושה יקבלו כל אחד העתק מהאישור על הגירושין.

אם טקס גירושין ברבנות עניין אתכם, אולי יעניין אתכם לקרוא:

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון הוא הסכם משפטי שבמסגרתו בני זוג נשואים או כאלו שעתידים להינשא, מסדירים ביניהם את אופן ניהול וחלוקת הרכוש המצויה בבעלותם ויכולים לקבוע במסגרת

קרא עוד »
הסכם לזוגות חד מיניים

הסכם לזוגות חד מיניים

זוגות חד מיניים (שני גברים הומוסקסואלים או שתי נשים לסביות) שנישאים זה לזו בנישואים אזרחיים בחו״ל או חיים יחד ומנהלים משק בית משותף יכולים לערוך

קרא עוד »
איזה תנאים אפשר לכתוב בצוואה?

איזה תנאים אפשר לכתוב בצוואה?

חוק הירושה מאפשר למצווה לכתוב תנאים בצוואתו כראות עיניו. התנאים חייבים להתקיים לאחר מותו ורק אם בית המשפט יפסוק אחרת הם יבוטלו. יורש על תנאי

קרא עוד »
צוואה הדדית

איך אפשר לבטל צוואה הדדית

צוואה הדדית צוואה הדדית נערכת ונחתמת על ידי שני בני זוג, תוך הסתמכות של בן הזוג האחד על צוואתו של האחר. ניתן לערוך צוואה הדדית

קרא עוד »
דילוג לתוכן