תפריט

משמורת משותפת ללא מזונות

משמורת משותפת הינה הסדר של חלוקת זמן שווה של הילדים עם הוריהם. הסדר משמורת משותפת הוא ההסדר המועדף ביותר על ידי בתי המשפט ובתי הדין הרבני וזאת כתוצאה ממחקרים פסיכולוגים שמצביעים על כך שההסדר הטוב המשרת בצורה הטובה ביותר את "טובת הילד" הינו כאשר לילדים יש שני הורים מתפקדים ומעורבים בחינוכם.

להתייעצות האם במקרה שלכם תיתכן משמורת משותפת ללא תשלום דמי מזונות התקשרו ישירות לעו"ד יונית גזל לטלפון: 052-2936183.

ההלכה האחרונה של בית המשפט העליון בבע"מ 919/15 יצרה סוג של שוויון בין הוצאות האב והאם במזונות של ילדים מעל גיל 6 אשר נמצאים במשמורת משותפת.

ההלכה קובעת כי חיוב במזונות קטינים בגילאי 6-18 מהווה חיוב מדין צדקה אשר חל על שני ההורים ולא רק על האב. חלוקת החיוב נעשית על פי יכולתם הכלכלית היחסית של שני ההורים מכל המקורות לרבות הכנסה משכר עבודה. אם לאחד מההורים קיימת הכנסה נוספת משכר דירה או תמלוגים או כל הכנסה אחרת היא תלקח בחשבון לצורך קביעת החיוב.

ההלכה קבעה כי בית המשפט יפסוק בדרך שאינה שרירותית ומתמטית את דמי המזונות וישקול את גובה המזונות בהתאם לנסיבות של כל מקרה ומקרה בעניין זה ראה עמ"ש (ת"א) 33549-04-16.

כיצד יקבע בית המשפט את דמי המזונות?

ראשית, בית המשפט יקבע מהם הצרכים ההכרחיים של הקטינים וזאת על סמך ההוצאות שנעשו בעבורם עד עתה.

כיום בית המשפט עדכן את המזונות ההכרחיים לסכום של 1,600 ₪ והוא גם רואה את ההוצאות המיוחדות עבור חינוך ובריאות כהוצאות הכרחיות אותם הוא יוסיף לצרכים ההכרחיים של הילדים.

ראשית בית המשפט יקבע את יחס ההכנסות של ההורים ולאחר מכן יבחן את צרכי הקטינים התלויים בשהות לרבות מדור והוצאותיו שאינם תלויי שהות. הצרכים שהם תלויי שהות הינם מזון, הוצאות חשמל, מים. כלומר הוצאות שנצרכות כאשר הקטינים בבית ההורים. ההוצאות שאינן תלויי שהות הינן: תשלום ארנונה, שכר-דירה ועד בית וכד'.

מהי משמורת משותפת מלאה?

משמורת משותפת מלאה הינה חלוקה שווה של ימי לינת הילדים אצל ההורים. בשבוע הראשון הילדים ילונו אצל הורה א' פעמיים בשבוע באמצע השבוע + סוף שבוע ובשבוע השני ילונו אצל הורה א' 3 פעמים בשבוע באמצע השבוע ובשבוע שלאחר מכן הפוך.

באיזה תנאי הסדר של משמורת משותפת לא יחייב בתשלום מזונות?

משמורת משותפת ללא מזונות תתקבל כאשר לשני ההורים הכנסות פנויות זהות וחלוקת ימי השהות בין ההורים שווה. במקרה כזה האב לא יחוייב בדמי מזונות.

האם ניתן לשנות הסדרי משמורת שנקבעו בפסק דין?

כן. על אף שמדובר בפסק דין שיש לו תוקף משפטי בהסכמת הצדדים אין מניעה שבית המשפט ישוב ויידרש לשאלה זו בהתאם לעקרון טובת הילד.

בית המשפט ישמע את לקטין יש זכות להשמע בבית משפט, להביע את דעותיו רצונותיו ורגשותיו ורצונות הקטינים ישפיעו על הכרעת בית המשפט.

בנוסף יוזמן דו"ח של עובדת סוציאלית לסדרי דין שתיתן את המלצותיה לחלוקת הזמן ההורי בין הצדדים.

האם תקשורת לקויה בין ההורים תמנע משמורת משותפת?

בית המשפט קבע לא פעם שטיב התקשורת בין ההורים לא תקבע אם תהיה משמורת משותפת כי יעשה כך זה יעודד סכסוכים כדי להציג מצג שההורים לא מסתדרים.

בית המשפט יבדוק על פי נסיון העבר את שיתוף הפעולה בין ההורים ביחס לילדיהם ולא יתייחס לתקופה מאז פרוץ המשבר.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

שאלות ותשובות בענייני משפחה בעידן הקורונה

עילות לביטול צוואה

מי הם היורשים? חוק הירושה קובע כי "במות אדם עובר עזבונו ליורשיו". היורשים של אדם הינם יורשים על פי דין כלומר לפי סדר עדיפות בין

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

סוגי צוואות

הצוואה הינה מסמך משפטי המכיל הוראות מה ייעשה בכל הרכוש אותו צברתם במהלך כל חייכם. לידיעתכם, כל סכסוכי הירושה המגיעים לבית המשפט , נובעים מצוואות

קרא עוד »
גישור משפטי וטיפולי בהליך הגירושין

איך להתגרש בהסכמה?

השאלה החוזרת ונשנית אצל בני זוג אשר הגיעו להחלטה להתגרש היא: איך להתגרש בהסכמה. זוג אשר הגיע להסכמה ולהבנה שעליו להתגרש ורוצה לפעול בלי עורכי

קרא עוד »
הסכם ממון אונליין

הסכם ממון אונליין

האם אפשר לערוך הסכם ממון אונליין מבלי לצאת מהבית? כן, שירות הסכם ממון אונליין מאפשר לכם לקבל הסכם ממון, אשר ערוך על ידי יונית גזל

קרא עוד »