תפריט

אחריות הורית משותפת (משמורת משותפת) ללא מזונות

מחפשים מידע על הסכם גירושין משמורת משותפת? משמורת משותפת הינה הסדר של חלוקת זמן שווה של הילדים עם הוריהם.

הסדר משמורת משותפת הוא ההסדר המועדף ביותר על ידי בתי המשפט ובתי הדין הרבני וזאת כתוצאה ממחקרים פסיכולוגים שמצביעים על כך שההסדר הטוב המשרת בצורה הטובה ביותר את "טובת הילד" הינו כאשר לילדים יש שני הורים מתפקדים ומעורבים בחינוכם.

להתייעצות האם במקרה שלכם תיתכן משמורת משותפת ללא תשלום דמי מזונות התקשרו ישירות לעו"ד יונית גזל לטלפון: 052-2936183.

ההלכה האחרונה של בית המשפט העליון בבע"מ 919/15 יצרה סוג של שוויון בין הוצאות האב והאם במזונות של ילדים מעל גיל 6 אשר נמצאים במשמורת משותפת.

ההלכה קובעת כי חיוב במזונות קטינים בגילאי 6-18 מהווה חיוב מדין צדקה אשר חל על שני ההורים ולא רק על האב.

חלוקת החיוב נעשית על פי יכולתם הכלכלית היחסית של שני ההורים מכל המקורות לרבות הכנסה משכר עבודה.

אם לאחד מההורים קיימת הכנסה נוספת משכר דירה או תמלוגים או כל הכנסה אחרת היא תלקח בחשבון לצורך קביעת החיוב.

ההלכה קבעה כי בית המשפט יפסוק בדרך שאינה שרירותית ומתמטית את דמי המזונות וישקול את גובה המזונות בהתאם לנסיבות של כל מקרה ומקרה בעניין זה ראה עמ"ש (ת"א) 33549-04-16.

משמורת משותפת - הסכם גירושין משמורת משותפת

תמונת אילוסטרציה

 

כיצד יקבע בית המשפט את דמי המזונות?

בית המשפט יקבע את הצרכים הבסיסיים של הקטין בהתאם לרמת החיים שהייתה נהוגה עד הפרידה, וזאת אם ההורים יהיו מסוגלים לקיים את אותה רמת חיים.

במידה ויוכח כי רמת החיים חייבת לרדת נקבע כי דמי המזונות הבסיסיים של הקטין הינם בסך של 1,600 ₪ עד 1,900 ₪ בתוספת דמי מדור וזאת במצב של הסדרי שהות מצומצמים (ללא לינה) וסך של 2,250 ₪ ל- 2,400 ₪ במצב של הסדרי לינה נרחבים ואפילו שווים בין שני ההורים.

אופן החישוב יעשה כך: הכנסה מכל מקור שהוא, של כל אחד מההורים, פחות הוצאות שכר דירה או משכנתא פחות סכום של 2,000 ₪ להוצאות אישיות.

יחס ההכנסות הפנויות של כל אחד מההורים יוכפל בסכום דמי המזונות שהקטין זקוק לו. בית המשפט יפעיל שיקול דעת בכל מקרה ומקרה.

מהי משמורת משותפת מלאה?

משמורת משותפת מלאה הינה חלוקה שווה של ימי לינת הילדים אצל ההורים.

בשבוע הראשון הילדים ילונו אצל הורה א' פעמיים בשבוע באמצע השבוע + סוף שבוע ובשבוע השני ילונו אצל הורה א' 3 פעמים בשבוע באמצע השבוע ובשבוע שלאחר מכן הפוך.

באיזה תנאי הסדר של משמורת משותפת לא יחייב בתשלום מזונות?

משמורת משותפת ללא מזונות תתקבל כאשר לשני ההורים הכנסות פנויות זהות וחלוקת ימי השהות בין ההורים שווה. במקרה כזה האב לא יחוייב בדמי מזונות.

האם ניתן לשנות הסדרי משמורת שנקבעו בפסק דין?

כן. על אף שמדובר בפסק דין שיש לו תוקף משפטי בהסכמת הצדדים אין מניעה שבית המשפט ישוב ויידרש לשאלה זו בהתאם לעקרון טובת הילד במקרה הצורך בית המשפט ישמע את הקטין ויאפשר לו להביע את דעותיו, רצונותיו ורגשותיו.

בנוסף יוזמן דו"ח של עובדת סוציאלית לסדרי דין שתיתן את המלצותיה לחלוקת הזמן ההורי בין הצדדים כיום מרבים בתי המשפט למנות אפוטרופוס לדין עבור קטינים שהוריהם לא מגיעים להסכמות בעניין שלהם.

אפוטרופוס לדין הינה עורכת דין מטעם המדינה אשר מייצגת את רצון הקטינים בדיונים.

האם תקשורת לקויה בין ההורים תמנע משמורת משותפת?

בית המשפט קבע לא פעם שטיב התקשורת בין ההורים לא תקבע אם תהיה משמורת משותפת כי יעשה כך זה יעודד סכסוכים כדי להציג מצג שההורים לא מסתדרים.

כשזה נוגע להסכם גירושין משמורת משותפת, בית המשפט יבדוק על פי נסיון העבר את שיתוף הפעולה בין ההורים ביחס לילדיהם ולא יתייחס לתקופה מאז פרוץ המשבר.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הפחתת דמי מזונות

הפחתת דמי מזונות

האם ניתן להגיש תביעה להפחתת דמי מזונות? התשובה היא כן. בית המשפט העליון קבע כי "פסיקת מזונות היא מתחומי המשפט שאין בהם סופיות, ובשינוי נסיבות

קרא עוד »
פתיחת תיק גירושין בהסכמה

פתיחת תיק גירושין בהסכמה

פתיחת תיק גירושין בהסכמה צריך להיות מותנה בכך שבני הזוג הגישו הסכם גירושין לאישור בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. הסכם גירושין הוא

קרא עוד »
עורך דין הסכם ממון - הסכם ממון ידועים בציבור אונליין

עורך דין הסכם ממון

הסכם ממון הוא הסכם משפטי מחייב שנערך בין שני בני זוג העומדים להינשא או נשואים, ומטרתו להסדיר את חלוקת הרכוש בין שני בני הזוג במקרה

קרא עוד »
דילוג לתוכן