תפריט

האם ניתן לתבוע מזונות ילדים מסבים

כאשר אב חייב במזונות ילדים ולא משלם קיים סיכוי גבוה כי יתבעו את הוריו. כלומר הסבא והסבתא של הקטין.

 

תביעת מזונות ילדים מסבים – כל המידע

במקרה שנדון בתיק בתיק תמ"ש 52776-07-14 חוייבה סבתא לשני נכדים לשלם מזונות ילדים במקום בנה. פסק הדין ניתן לאחר שכל פעולות הגבייה כנגד האב באמצעות ההוצאה לפועל נכשלו והאב ישב בבית הסוהר 20 פעמים, בכל פעם 21 ימים, אולם שום דבר לא הרתיע אותו.

תביעת מזונות מסבים

תביעת מזונות מסבים – תמונת אילוסטרציה

 

המוסד לבטוח לאומי סירב לגבות מזונות ילדים עבור האם בטענה שמשכורתה עולה על שכר המינימום במשק. מחוסר ברירה תבעה אם הילדים במזונות ילדים את הסבתא, אם האב, למרות שהסבתא הינה פנסיונרית וכלל הכנסתה החודשית הינה כ- 10,000 ₪.

הסבתא טענה כי קיים נתק בינה לבין נכדיה וכי הכנסותיה משמשים אותה בקושי לצורך קיומה הבסיסי. היא אף פירטה הוצאות מיוחדות כגון טיפולי שיניים יקרים להם היא נדרשת. מנגד טענה האם כי ילדיה מעוניינים בקשר עם הסבתא ,אולם הסבתא מסרבת לקשר, כנראה מתוך חשש להיכנס לעימותים עם בנה. האם גם הוכיחה כי מחוסר ברירה היא נאלצה בתקופות מסוימות להתגורר אצל אמה, וכי אמה נאלצת לרכוש לילדיה ציוד חיוני לבית הספר ומבשלת להם באופן קבוע.

מעבר לחובת הורים לתשלום מזונות ילדים, קיימת חובת תשלום מזונות ילדים של קרובי משפחה וזאת על פי חוק המזונות הקובע כי בן משפחה בקרבה ראשונה חייב לספק את מזונות קרובו הנזקק לפי סדר עדיפות לקרבה. ראשית הוריו והורי בן-זוגו, ילדיו הבגירים ובני-זוג, נכדיו, הורי הוריו שלו ושל בן-זוגו , אחיו ואחיותיו שלו ושל בן-זוגו.

 

תביעת מזונות ילדים מסבא וסבתא לפי ראי החוק 

החוק קובע כי תשלום מזונות ילדים יחול בתנאי, שהנזקק עשה את המקסימום להשתכר ובתנאי שלקרוב המשפחה יש מספיק כסף על מנת לספק את צרכיו עצמו והנזקק מוכיח כי הוא לא יכול לקבל דמי מזונות מבן משפחה קודם לאותו האדם שחייבים במזונותיו.

במקרה הנוכחי הוכח כי אם הילדים עובדת במשרה מלאה ואינה יכולה להגדיל את משכורתה, כל ניסיונותיה לגבות את דמי מזונות ילדים מאב ילדיה ,החייב בהם על פי חוק, לא צלחו והסבתא יכולה להפריש מהכנסותיה סכום כלשהו לקיום נכדיה.

כאשר קיים מצב שנזקקים לגבות את מזונות ילדים מסבים מחולק התשלום בין הסבים משני הצדדים. במקרה הנוכחי הוכח כי הסבתא מצד האם מסייעת ככל יכולתה וכך נשארה הסבתא מצד האב חשופה לתשלום של דמי מזונות בנה בסך של 2,000 ₪ בכל חודש עד אשר יגיעו הילדים לגיל 18.

לדעת בית המשפט פסיקת מזונת ילדים כלפי הסבתא מוצדקת מוסרית ומשפטית, הוא שוכנע כי לסבתא יש קשר טוב עם בנה שאף הצהיר שהוא גר אצלה והוא צופה כי הבן יחזיר לאמו את כל מה שהיא תצטרך לשלם. בנוסף לדמי מזונות ילדים חויבה הסבתא בהוצאות משפט בסכום של 10,000 ₪.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

הסכם ממון לאחר נישואין

הסכם ממון הוא הסכם משפטי שבמסגרתו בני זוג נשואים או כאלו שעתידים להינשא, מסדירים ביניהם את אופן ניהול וחלוקת הרכוש המצויה בבעלותם ויכולים לקבוע במסגרת

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

איך קובעים את סדר ההורשה?

סעיף 10(2) בחוק הירושה קובע את סדר היורשים על פי דין. בעיקרון היורשים הם בני משפחה מדרגה ראשונה וכמובן בני זוג. סדר ההורשה הולך לפי

קרא עוד »
ייפוי כוח מתמשך אור יהודה

ייפוי כוח מתמשך בכפר סבא

אם אתם מחפשים ייפוי כוח מתמשך בכפר סבא, הגעתם למקום הנכון. משרדנו מעניק שירותי עריכת ייפוי כוח מתמשך ויש לנו ניסיון רב בכך. ייפוי כוח

קרא עוד »
דילוג לתוכן