תפריט

הסכם ממון לפני נישואין

הסכם טרום נישואין הינו הסכם ממון לפני נישואין הקובע את ההסדרים הרכושיים בהם חפצים בני הזוג וזאת טרם נישאו האחד לשני.

 

מה מטרת הסכם ממון לפני הנישואין?

המטרה של הסכם ממון לפני נישואין היא להסדיר את ענייני הרכוש בין הצדדים בצורה ברורה ובכך למנוע מאבקים משפטיים, במידה וחלילה הנישואין לא יצלחו ובני הזוג יצטרכו להתגרש.

 

למי נועד הסכם טרום נישואין?

  1. ההסכם נועד במקרה שלאחד מבני הזוג או לשניהם קיים רכוש כמו דירה או עסק, אותו צברו לפני הנישואין, ואין להם כוונה לשתף בו את בן הזוג השני.
  2. כידוע, במידה ולא נחתם הסכם טרום נישואין, באופן אוטומטי, לאחר הנישואין, יחול על בני הזוג חוק יחסי ממון הקובע כי כל הרכוש הנצבר במהלך חיי הנישואין שייך לשני בני הזוג באופן שווה, ובעת פקיעת הנישואין כתוצאה מפרידה או מוות על בני הזוג לבצע איזון של כל הנכסים שנצברו במהלך חייהם המשותפים ולחלקו באופן שווה ביניהם.
  3. בעיקרון חוק יחסי ממון קובע במפורש כי נכסים שהיו בבעלות אחד מהצדדים לפני הנישואין שייכים לאותו צד שהביא אותם. החוק מחריג במפורש שיתוף בנכסים שנבעו ממתנה או ירושה אשר הגיעו לאחד מהצדדים בעת הנישואין, אולם בנסיבות מסוימות בית המשפט קבע שיתוף גם על נכסים שהביאו לקשר לפני הנישואין.

 

מדוע חשוב לערוך הסכם טרום נישואין?

הסכם ממון לפני נישואין כדאי לערוך, על מנת שחלוקת הרכוש תהייה ברורה בין הצדדים ובכך למנוע הליכים בבית משפט. בית המשפט העליון קבע לא פעם, שיתוף בדירת מגורים על אף שהייתה בבעלות אחד מבני הזוג עוד לפני הנישואין.

 

למי נחוץ הסכם טרום נישואין?

  • לאדם שיש לו רכוש שצבר לפני הנישואין ואינו מעוניין לשתף בו את הצד השני.
  • לזוגות בפרק ב' בחייהם המעוניינים להינשא, אולם חוששים שהחיים המשותפים יצרו שיתוף בנכסים שהביאו בעברם ובכך יפגעו ביורשיהם או שיפגעו אישית בעת פרידה.
  • לזוגות המעוניינים במשטר של הפרדה רכושית מלאה בנכסים שנצברים גם במהלך חיי הנישואין כלומר כל אחד מהצדדים מעוניין שכל ההכנסות מכל מקור שהוא יהיו שייכים אך ורק לבן הזוג אשר הנכס נרשם על שמו. חשוב להבין שאם לא נרשמת הוראה ברורה בהסכם טרום נישואין בעניין הפרדה רכושית, אז למרות שקיים הסכם לגבי נכסים שנצברו לפני הנישואין, כל שאר הנכסים שיצברו בעתיד יהיו שייכים לשני הצדדים באופן שווה.

 

איך נותנים תוקף להסכם?

קימת חובה בחוק לאשר את ההסכם בפני נוטריון או בפני בית משפט. כלומר, אם בני הזוג ערכו הסכם ולא אישרו אותו להסכם לא יהיה תוקף מחייב של הסכם ממון.

אני ממליצה ללקוחותיי לאשר את ההסכם בבית המשפט על מנת למנוע טענות של "עושק וכפייה" בשל לחץ או אי הבנה. בעת אישור הסכם בבית משפט ההסכם מקבל תוקף של פסק דין מחייב. על השופט המאשר את ההסכם קיימת החובה לבדוק ששני הצדדים מעוניינים בהסדרים המופיעים בהסכם וכי הם הבינו את כל המשמעויות הנובעות ממנו.

 

האם חתימה על הסכם זה עלולה לפגוע בקשר?

אין ספק שהחתמת בן או בת זוג על הסכם ממון לפני נישואין עלולה לגרום לפגיעה רגשית עמוקה ועל כן יש להעלות את הנושא ברגישות רבה.

המלצתי היא כי כבר בתחילת הקשר, כאשר הצדדים מבינים שברצונם לקשור את גורלם זה לזו, כדאי להבהיר כוונות לגבי הנושא הרכושי.

פעמים רבות מגיעים אלי לקוחות אשר הנישואין שלהם לא צלחו, ומספרים לי על הטראומה, העלבון והאכזבה שחשו כאשר שבועיים לפני החתונה נדרשו בבהילות לחתום על הסכם טרום נישואין, בדרך כלל אצל נוטריון ושרק בדיעבד הם הבינו על מה הם חתמו.לעיתים גם לא נמצא עותק של ההסכם בידם כי אמרו להם שאין צורך בו.

כפי שקובע החוק הסכמים יש לערוך בתום לב ובשקיפות רבה, על כן המלצתי היא לדבר על הנושא בצורה ברורה שלא משתמעת לשני פנים, לא להטעות את הצד השני לחשוב שמדובר בפרוצדורה פשוטה ששוכחים ממנה ואין לה משמעות.

 

איזה הוראות נהוג לתת בהסכם בנישואין ראשונים?

בנישואין ראשונים נהוג להחריג את הרכוש שנצבר מלפני הנישואין, כך שבמקרה של פקיעת הנישואין הוא ישאר אצל הצד שהביא אותו ולתת הוראה שכל מה שיצבר במהלך הנישואין יהיה שייך לשני בני הזוג באופן שווה.

צריך לקבוע במפורש מה קורה כאשר הרכוש נמכר ובמהלך חיי הנישואין קונים נכס חדש במקום זה.

 

מה ההוראות שנהוג לתת בהסכם בפרק ב'?

בדרך כלל נוהגים בהפרדה רכושית מלאה וקובעים כי כל רכוש אשר נרשם או ירשם על ידי אחד מהצדדים יהיה שייך לאותו צד בעת פקיעת הנישואין.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

תלונת שווא אלימות במשפחה

תלונת שווא אלימות במשפחה

החוק למניעת אלימות במשפחה, נחקק לטובת נשים ולמניעת אלימות כנגדן, אולם לדאבוננו קיימים מקרים בהם נשים מנצלות את רגישות המערכת כלפיהן וכחלק מאסטרטגיה של ניהול

קרא עוד »
פתיחת תיק גירושין בהסכמה

פתיחת תיק גירושין בהסכמה

פתיחת תיק גירושין בהסכמה צריך להיות מותנה בכך שבני הזוג הגישו הסכם גירושין לאישור בית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה. הסכם גירושין הוא

קרא עוד »

הסכם ממון על דירה

הסכם ממון על דירה הוא אחד ההסכמים היותר שכיחים בישראל של 2023. כאשר בני זוג עתידים להינשא אחד לשני ובבעלות אחד מבני הזוג או שניהם,

קרא עוד »
הפחתת דמי מזונות

סוגי צוואות

הצוואה הינה מסמך משפטי המכיל הוראות מה ייעשה בכל הרכוש אותו צברתם במהלך כל חייכם. לידיעתכם, כל סכסוכי הירושה המגיעים לבית המשפט , נובעים מצוואות

קרא עוד »
הסכם ממון אונליין

הסכם ממון אונליין

האם אפשר לערוך הסכם ממון אונליין מבלי לצאת מהבית? כן, שירות הסכם ממון אונליין מאפשר לכם לקבל הסכם ממון, אשר ערוך על ידי יונית גזל

קרא עוד »
דילוג לתוכן