תפריט

מה עושים כשבעל לא משלם מזונות?

כאשר בעל לא משלם מזונות ניתן לפעול כנגדו בהוצאה לפועל או במידה והאישה זכאית תוכל לגבות את החוב באמצעות המוסד לבטוח לאומי.

דמי מזונות ילדים אשר נפסקו על ידי בית המשפט או בית הדין הרבני, או שהוסכם עליהם בהסכם גירושין אשר קיבל תוקף של פסק דין- מחייבים את הבעל באופן מוחלט.

כאשר בעל לא משלם מזונות, סבור כי דמי המזונות שנקבעו או הוסכמו הינם מעבר ליכולתו הכספית, וזאת עקב שינוי נסיבות מהותי, הוא רשאי לפנות לבית המשפט לענייני משפחה בתביעה להפחתת דמי מזונות עקב שינוי נסיבות. שינוי הנסיבות חייב להיות מהותי.

התייחסות רשויות הגבייה לפסק דין למזונות הינה התייחסות זהה להמחאה שניתנה על ידי אדם. כיום קיימת מחלקה מיוחדת למזונות במשרדי ההוצאה לפועל אשר מסייעת לפונים ללא עורך דין. למחלקת ההוצאה לפועל יכולים לפנות גם גברים הטוענים כי האישה חייבת להם דמי מזונות לפי פסק דין וגם נשים.

במקרה וקיים חוב מזונות יש לשלוח מכתב התראה לחייב ולפרט את חובו כולל קבלות ואסמכתאות. כידוע תשלום דמי מזונות ילדים מורכב מסכום קבוע + סכום משתנה שהוא כולל הוצאות חינוך ובריאות בהם הצדדים מתחלקים. לגבי גביית הסכום הקבוע אין צורך בקבלות אלא להגיע למחלקת הוצאה לפועל מדור מזונות עם פסק דין בחותמת מקור של בית המשפט, ולפתוח תיק בהדרכת פקידת הוצאה לפועל.

ההליך יתבצע כך שיישלח מכתב אזהרה לבעל החייב, ולאחר מכן ינקטו נגדו בהליכי גביה. בסמכות הוצאה לפועל לעקל את נכסיו של החייב, לעקל את משכורתו, חשבונות הבנק שלו, נכסים, דירות וכל רכוש אחר אשר בבעלותו. אילוסטרציה: אין קשר בין המצולמים לסיפור.

במידה והבעל החייב עומד בסירובו לשלם, יכולה ההוצאה לפועל להוציא צווי מאסר או עיכוב יציאה מן הארץ.

במידה והבעל רוצה לטעון כי אינו חייב בדמי מזונות עליו להגיש לרשם ההוצאה לפועל בקשה בטענת "פרעתי" כלומר הטענה שאינו חייב. לאחר הגשת הבקשה יתקיים דיון בו יכריע הרשם האם קיים חוב ובאיזה סכום.

טענת פרעתי לא תשמע אלא רק עם הוכחות וראיות. לדוגמא אם הבעל העביר ישירות לידי האשה סכום מסוים, עליו להציג אסמכתא של העברה בנקאית או חיוב בדפי חשבון. אם הבעל שילם ישירות לבית הספר או למורים הפרטיים או רכש ספרים וציוד לבית ספר עליו להוכיח זאת בקבלות או בחיובים בכרטיס אשראי. במידה והבעל לא שמר קבלות ואין לו שום הוכחה לתשלום עדיף לו לשלם את החוב ולהבא לשמור קבלות ואסמכתאות. רשם ההוצאה לפועל לא יתייחס לאמירות סתמיות ללא ראיות.

כאשר בעל לא משלם מזונות באופן קבוע, יכולה האישה לפנות למוסד לבטוח לאומי, להציג את פסק הדין לדמי מזונות. למוסד לבטוח לאומי יש קריטריונים לזכאים לתשלום דמי מזונות דרכם. בדרך כלל הסכום שהם מעבירים הינו נמוך מהסכום שנקבע בפסק הדין למזונות. במידה והאשה תמצא זכאית לתשלום מזונות מבטוח לאומי על פי הקריטריונים שהוא קבע אזיי דמי המזונות ישולמו לה ישירות ובטוח לאומי ינקוט בהליכי הוצאה לפועל כנגד הבעל על מלוא הסכום שנפסק נגדו. אם בטוח לאומי יצליח לגבות את מלוא סכום החוב, הוא יעביר לאישה את ההפרש.

אם האישה פונה לבטוח לאומי עליה לסגור את תיקי ההוצאה לפועל. זכאות האישה לדמי מזונות מבטוח לאומי משתנה בהתאם להכנסותיה ומצבה הכלכלי. באתר המוסד לבטוח לאומי יכולה כל אישה לבדוק במחשבון של האתר לאיזה סכום היא זכאית, אם בכלל.

בטוח לאומי לא משלם יותר משנה אחת רטרואקטיבית, לכן ברגע שנוצר חוב בדמי מזונות יש לפעול במהירות.

עוד מאמרים שיכולים לעניין אותך:

איזה תנאים אפשר לכתוב בצוואה?

איזה תנאים אפשר לכתוב בצוואה?

חוק הירושה מאפשר למצווה לכתוב תנאים בצוואתו כראות עיניו. התנאים חייבים להתקיים לאחר מותו ורק אם בית המשפט יפסוק אחרת הם יבוטלו. יורש על תנאי

קרא עוד »
איך להתגרש מהר?

איך להתגרש מהר?

השאלה שחוזרת ונשאלת, כאשר אחד מבני הזוג מקבל החלטה שהוא מעוניין להתגרש, היא: ״גירושין בהסכמה כמה זמן״ או, ״איך להתגרש מהר״? אם תצליחו לסמן V

קרא עוד »
פתיחת תיק גירושין חד צדדי

פתיחת תיק גירושין חד צדדי

כאשר בני זוג מעוניינים להתגרש הדרך לעשות זאת היא באופן חד צדדי באמצעות פתיחת תיק ליישוב סכסוך או במסגרת פתיחת תיק להסכם גירושין וזאת במסגרת

קרא עוד »
דילוג לתוכן